Dzisiejsza niedziela, 30 czerwca, jest czwartą niedzielą handlową w tym roku. Sprawdź, do której godziny zrobisz dziś zakupy.
Przypadająca dziś, 30 czerwca, niedziela handlowa jest jedną z siedmiu niedziel handlowych (podobnie jak w 2021, 2022 i 2023 r.), w które możemy zrobić zakupy. Pozostałe trzy przypadają 25 sierpnia, 15 grudnia i 22 grudnia. Wcześniej niedzielne zakupy można było zrobić 28 stycznia, 24 marca i 28 kwietnia.
Dziś zakupy w najpopularniejszych wielkopowierzchniowych dużych sieciach w Lęborku będzie można zrobić do wieczora. Znajdujące się przy ul. Toruńskiej Kaufland i Lidl będą otwarte odpowiednio w godzinach od 8 do 20 i od 9 do 19. W tych samych godzinach czynny będzie Intermarche przy ul. Władysława IV. Natomiast Biedronki (w tym te przy ul. Armii Krajowej i ul. Kossaka) będą otwarte dłużej, bo od 6 do 22:30. Netto przy ul. Dąbrowskiego i ul. Legionów Polskich od 8 do 20. Polomarket przy ul. Kossaka otworzy się o 9 i zamknie o 20. Od 8:30 do 20:00 będzie też otwarty sklep Dino przy ulicy Krzywoustego.
Przypomnijmy, że ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. handel jest możliwy tylko w siedem wyznaczonych niedziel w roku. Od 1 lutego 2022 r. obowiązują też zmiany w zakazie handlu w niedziele, które uszczelniły przepisy. Według tych zasad otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe jest możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekraczają 40 procent przychodów danej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.
Oprócz działalności pocztowej zakaz nie obowiązuje na stacjach paliw płynnych, w sklepach z prasą, kwiaciarniach, lodziarniach, cukierniach oaz w kawiarniach.
Przedsiębiorcom za złamanie przepisów o zakazie handlu w święta grożą kary w wysokości od 1000 do 100 000 zł. Przy uporczywym naruszaniu przepisów może grozić kara ograniczenia wolności. Od 1 lutego 2022 r. tej samej karze podlega osoba, która nie prowadzi ewidencji miesięcznego przychodu placówki albo tę ewidencję prowadzi w sposób niezgodny z przepisami.
W tym roku do Sejmu trafił już projekt nowelizacji przepisów, według którego dopuszczone byłyby dwie niedziele handlowe w miesiącu. PiS i Lewica chciała jego odrzucenia w pierwszym czytaniu, ale 218 posłów zagłosowało za odrzuceniem tego wniosku. Za przyjęciem zagłosowało 209, a 2 wstrzymało się od głosu.
Tymczasem posłowie Polski 2050 chcą nowelizacji ustawy, która docelowo ma wprowadzić dwie niedziele handlowe w miesiącu.
Pracownicy pracujący w niedzielę mieliby otrzymać podwójne wynagrodzenie oraz dzień wolny 6 dni przed albo 6 dni po dniu pracy w niedzielę.
Zdjęcia: Tomasz Wojtalik