Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wszczęła postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowym uwarunkowaniu budowy Trasy Kaszubskiej, czyli drogi ekspresowej łączącej Słupsk z Trójmiastem. W połowie lutego zakończono zbieranie uwag od stron i jak się dowiedzieliśmy wpłynęło już ok. 50 protestów.
O działaniach RDOŚ próbowaliśmy dowiedzieć się u źródła. Jednak czym więcej było pytań, tym bardziej opryskliwe otrzymywałem odpowiedzi. W końcu zdenerwowana pani z Wydziału Ocen Oddziaływania na Środowisko, które zajmuje się wydawaniem decyzji środowiskowych stwierdziła, że aby uzyskać odpowiedzi na pytania, muszę udać się do Gdańska. Ciekawe, czy aby uzyskać informację z RDOŚ zapraszani się do Gdańska wszyscy dziennikarze? Jak już wspomniałem w sprawie przebiegu budowy trasy kaszubskiej do RDOŚ wpłynęło ok. 50 protestów. Składali je także mieszkańcy naszego powiatu, ponieważ GDDKiA w Gdańsku przedstawiła, tak jak wcześniej zapowiadała, tylko jeden wariant obwodnicy dla Lęborka. Jest to wariant IIA2, czyli wariant południowy (widoczny na mapce).
Wariant południowy oprotestowany był przez mieszkańców naszego powiatu już kilka lat temu, głównie z tego względu, że przebiega zbyt blisko zabudowań mieszkalnych w Mostach, Lubowidzu a nawet w Lęborku. Protestowała również jednostka wojskowa w Lęborku, gdyż obwodnica będzie przebiegała niedaleko poligonu jednostki, nie wspominając już o protestach lęborskiego nadleśnictwa, gdyż taki przebieg drogi wiązałby się z wycinką kilkuset drzew. Na dodatek obwodnica południowa spowoduje, że kierowcy jadący w kierunku Łeby, będą przeciskać się przez Lębork. Szczególnie w sezonie letnim może to być bardzo uciążliwe dla miasta. Co więc przemawia za wariantem południowym? Zapewne są to koszta, które przy wariancie północnym byłyby o wiele wyższe. Jak nas poinformował Piotr Michalski, rzecznik prasowy GDDKiA koszt budowy drogi ekspresowej S6 ”Trasy Kaszubskiej” według wstępnych szacunków wyniesie około 4 mld złotych.
– Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska został zarekomendowany wariant IIA2 drogi ekspresowej S6 Trasy Kaszubskiej. W rejonie Lęborka przewidziano obejście miasta od południa – informuje Piotr Michalski. – Trudno w tej chwili przewidzieć, kiedy droga będzie budowana. Wszystko zależy od finansów tak zwanej nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej i budżetu państwa. W tej chwili najważniejszym zadaniem jest uzyskanie decyzji środowiskowej dla przebiegu tej trasy.
Środki z Unii Europejskiej przyznawane są w transzach na okres 7 lat. Obecne fundusze są przyznane na lata 2007-2013. Nowych funduszy można się spodziewać w 2014 r. Czy jednak w tym okresie znajdą się pieniądze na budowę drogi S6? Nawet jeśli tak, to wszystkie procedury związane ze złożeniem aplikacji o pozyskanie pieniędzy, procedury przetargowe i do tej pory nieprzyjęte projekt budowy tej drogi sprawiają, że na rozpoczęcie inwestycji nie ma co liczyć wcześniej niż w 2015-1016 r.
Zdaniem Zenona Gleske, przedsiębiorcy z Lęborka, który protestował w sprawie projektu południowej obwodnicy Lęborka, budowa trasy kaszubskiej nie rozpocznie się przed rokiem 2021. Dodajmy, że droga łącząca Słupsk i Lębork z Trójmiastem jest na liście rezerwowej rządowych inwestycji.
Najbardziej niepokojące jest jednak to, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła tylko wariant drogi ekspresowej IIA2, czyli z obwodnicą południową Lęborka. Przepadł projekt budowy obwodnicy północnej, która znacznie odciążyłaby układ komunikacyjny Lęborka. Być może nawet nie byłaby w przyszłości konieczna budowa obwodnicy dla Lęborka dla aut zmierzających do Łeby.
– Wariant północny poparli radni miejscy, poparł również senator Kazimierz Kleina, ale nie poparli radni powiatowi – stwierdza Zenon Gleske. – Chciałbym otwarcie porozmawiać na ten temat z wicestarostą Ryszardem Wentą, bo to w okresie kiedy on był starostą podjęto tą szkodliwą dla naszego powiatu decyzję.
Jak dodaje Gleske w maju planuje on zaprosić wicestarostę do publicznej debaty na ten temat. My będziemy z uwagą przyglądać się dalszemu rozwojowi sytuacji.
Adam Reszka