21/11/2024
Aktualności

Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu. W Lęborku rozmawiali o inwestycjach

reklama
Budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu. W Lęborku rozmawiali o inwestycjach

W Starostwie Powiatowym w Lęborku odbył się pierwszy konwent nowo wybranych samorządów – starostów, burmistrzów i wójtów powiatu lęborskiego. Dyskusja dotyczyła tematów związanych z inwestycjami infrastrukturalnymi wokół budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

reklama

Konwent odbył się we wtorek, 11 czerwca, a na zaproszenie starostów: Tomasza Litwina i Adriana Wenty, w spotkaniu uczestniczyli reprezentanci miast i gmin powiatu lęborskiego.  Lębork reprezentowali burmistrz Jarosław Litwin wraz z zastępcą Krzysztofem Królem, a Łebę burmistrz Agnieszka Derba, Z gminy Cewice w rozmowach uczestniczył, reprezentujący wójta Jerzego Bańkę, kierownik Referatu Planowania Przestrzennego, Inwestycji Grzegorz Marzęcki. Gminę Nowa Wieś Lęborska reprezentował wójt Szymon Medalion, zaś gminę Wicko wieloletni samorządowiec wójt Dariusz Waleśkiewicz.

Dyskusja na spotkaniu toczyła się przede wszystkim obszarze tematów związanych z inwestycjami infrastrukturalnymi wokół budowy na Pomorzu elektrowni jądrowej.

Uczestnicy spotkania omówili możliwości i oczekiwania związane z realizacją rządowego wieloletniego „Programu wspierania inwestycji jednostek samorządu terytorialnego w związku z realizacją kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej w województwie pomorskim na lata 2024 – 2028”. Każdy z samorządów ma w nim zagwarantowaną pulę środków, a w przypadku miasta Lęborka jest to 8 mln zł.

Aktualnie Lębork złożył do programu dwa wnioski. Pierwszy z nich dotyczy sfinansowania wkładu własnego do budowy z dofinansowaniem rządowym II etapu ulicy Myśliwskiej (1 mln zł), drugi renowacji schodów w kierunku Wieży Ciśnień w parku Chrobrego (500 tys. zł).

Dyskusja podczas konwentu samorządowców związana była z tematami poruszanymi kilka dni wcześniej podczas obrad zespołu ds. koordynacji inwestycji energetycznych w regionie pomorskim, które odbywało się w Gdańsku pod przewodnictwem wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz, z udziałem marszałka województwa pomorskiego i samorządowców pomorskich. Wówczas za ważną uznano sprawę budowania wielostronnego dialogu uwzględniającego kwestie istotne dla inwestora, samorządów, ale przede wszystkim stawiającego wysoko w hierarchii znaczeniowej dobro mieszkańców i korzyści stymulujące rozwój na obszarach w kręgu realizowanej inwestycji jądrowej. Stąd też udział w spotkaniu przedstawicieli Polskich Elektrowni Jądrowych, GDDKiA oraz PKP PLK. Tematyka poruszana wówczas wróciła podczas wtorkowego konwentu w starostwie.

– To ważne tematy, które dotyczą wszystkich samorządów w powiecie lęborskim – mówi Tomasz Litwin,starosta powiatu lęborskiego. – Chcemy mówić wspólnym głosem i wspólnie dbać o korzystne rozwiązania dla mieszkańców powiatu lęborskiego. Dlatego też rozmawiamy ze sobą na poziomie samorządowym, a efektem będzie wspólne stanowisko w istotnych kwestiach, uwzględniające dobro członków każdej z lokalnych miejskich i gminnych społeczności.

O elektrowni jądrowej na Pomorzu czytaj też:

reklama

Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku / Urząd Miejski w Lęborku

reklama

2 Comments

    Kiedy rocznica będzie tylko opracowania projektu budowy elektrowni atomowej? Od 1980.
    Nikt za to nie odpowiada, Polacy by na te straty nie pozwolili .

    Francja w UE ma największe doświadczenie i blisko.

    Sondaże i głosowania pokazują ostatnio w Szwajcarii że opłaca się budowac elektrownie wodne małe i duże, działają całą dobę.
    Fachowców pytać a nie polityków, bo wykarczowano las przy porcie w Łeba pod wiatraki obsługę, a dalej 200 m jest duża działka pusta i budynek do remontu.

    Wiatrowe padają bo wiatru coraz mniej i koszta na morzu są duże, service, amortyzacja długa że drugie trzeba będzie stawiac. Prąd drożeje?..

    Szwecja i Chiny mają wodne i budują dalsze.
    Solary wodne dają ciepłą wodę do mycia kąpieli prania.

    Budowa muzeum ryboustwa trwa i dalsze miliony trzeba, a działka też wokoło rybaków przed mostem pusta? To wygląda jak bunkier bez balkonów .
    a turyści potrzebują baseny słonej wody, kapiele, saunę, kursy żeglarskie, sportów wodnych itd.
    Dojście do plazy , toalety to w Albani lepsze już są.
    Przykład Krynica Morska.

    Karczuje się las przy Ustce, na hotel? A obok poligony hałas.
    Władysławowo i Darłowo rozbudować

    Drogi 213 bez środka jezdni oznakowania to dobre dla motorów, rowerów. Wypadków wiele bo już cmentarze przy droga widać, wjecej jak figurek.?.
    Zabronić krzyże stawianie , radar potrzebny.

    Sprawa kanalizacji oczyszczalni kominy kopca to na zachodzie nie ma różnicy wieś a miasto, dopiero do UE przyjmować.

    Gardno jezioro wokoło woda bagno? to gdzie jest kontrola SPN sanepid ,straż gmina, a szamba, budynki sprawdzić że weze mają i pompują dokąd? .

    Higienę domów nie ma, a chorób coraz więcej.
    Np ul Ogonska3 camping i żadnego WC i psy wewnątrz spia lub szczury w budynku.
    Zło osłania zło, dobra mało , tchurze boją się prawdy jak zwykle cierpią niewinni.
    Pacyfiści i Zieloni

    3
    4

    Trzeba obalić ten rząd zanim on obali Polskę 😡

    1
    1

Comments are closed.