Dziś, 30 maja, w parafiach w całej Polsce odbyły się uroczyste msze św. i procesje ulicami miast z okazji uroczystości Bożego Ciała. Tłumy wiernych przeszły również w procesjach ulicami Lęborka, w tym m.in. z sanktuarium św. Jakuba Ap. do kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Jak co roku, dwie najsłynniejsze lęborskie parafie – sanktuarium św. Jakuba Apostoła oraz kościół NMP Królowej Polski, zorganizowały wspólne obchody uroczystości Bożego Ciała. Procesja do czterech ołtarzy rozpoczęła się po mszy św. o godz. 10:00 w sanktuarium św. Jakuba , a wierni przeszli ulicami Franciszkańską, Armii Krajowej i aleją Wolności w kierunku kościoła „Korony”, gdzie została odprawiona msza św. kończąca uroczystość.
Pierwszy ołtarz zlokalizowano przy ul. Armii Krajowej, dwa przy alei Wolności, a czwarty na placu Kopernika przy samym kościele „Korony”. Przy każdym ołtarzu, oprócz Ewangelii, wierni wysłuchali też krótkiego kazania, które wygłosili m.in. franciszkanin o. Robert Wołyniec, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Lęborku oraz ks. Andrzej Żur, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku. Na końcu swojego kazania ksiądz proboszcz przytoczył słowa poety: „Kiedyś ludzie ten krzyż postawili, by im drogę wskazywał stale. I latami pokazywał drogę, tam przybity do krzyża rękami, lecz dziś nikt na krzyż nie chce patrzeć, bo chodzi mętnymi i kłamliwymi drogami”.
O tegorocznym Bożym Ciele w Lęborku czytaj też:
Zobacz, kiedy ruszają procesje Bożego Ciała w Lęborku i okolicy
Przypomnijmy, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało jest to święto nakazane, a udział w procesji procesji eucharystycznej z Najświętszym Sakramentem prowadzonej do czterech ołtarzy jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas i w naszym życiu jest zawsze obecny. Tego dnia dekoruje się też domy, posesje, mieszkania oraz przystraja okna czy balkony znajdujące się na trasie procesji.
Uroczystość Bożego Ciała obchodzona jest w Kościele katolickim w Polsce zawsze w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego dla wyrażenia wiary w realną obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, czyli w chlebie eucharystycznym. Wierni w ten sposób oddają Mu cześć i dziękują za łaski płynące przez ten sakrament. Boże Ciało ma również stanowić zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, błędy heretyków oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu, która w Wielki Czwartek nie mogła być uroczyście obchodzona ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia.
Początki tego święta sięgają XIII w. Dla całego Kościoła ustanowił je w 1264 r. papież Urban IV bullą „Transiturus de hoc mundo”. Do ustanowienia święta mógł się także przyczynić cud eucharystyczny, który miał mieć miejsce w 1263 r. podczas mszy św. w Bolsenie w regionie Lacjum we Włoszech. Włoski liturgista Mario Righetti wyjaśniał w „Manuale di storia liturgica”, że cud miał dotyczyć księdza, który wyrażał wątpienie w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii. Podczas jednej z celebracji w kościele św. Krystyny w Bolsenie miał dostrzec, że konsekrowana hostia zamieniła się w ciało, z którego wypływa krew.
W Polsce obchody święta wprowadził w 1320 r. w diecezji krakowskiej biskup Nanker.
1 Komentarz
A cóż to za obrządki zabobonne jakieś?
Komentarze są wyłaczone