22/11/2024
Aktualności

Co Lęborczanie zbudowali w czynie społecznym w PRL? Sprawdź

reklama
Co Lęborczanie zbudowali w czynie społecznym w PRL? Sprawdź

Lęborczanie własnymi rękami odnowili basztę NOT-u, zbudowali przejście nad torami oraz wyremontowali park Chrobrego w tak zwanym czynie społecznym. Do dzisiaj tylko baszta prezentuje się w pełnej okazałości.

reklama

W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej częstą praktyką były “czyny społeczne”. Polegały one na pracy nad projektem w przestrzeni publicznej, który będzie służył wszystkim mieszkańcom miast oraz przyjezdnym. Czyny społeczne najczęściej intensyfikowały się w czasie poprzedzającym obchody ważnych świąt komunistycznych, zjazdów partii PZPR, czy rocznic. W Lęborku zostało zrealizowanych wiele projektów w ten sposób.

Zorganizowana praca mieszkańców

W 1985 roku w Lęborku została powołana Miejska Komisja Czynów Społecznych, której celem było upiększenie miasta na zbliżającą się 700. rocznicę nadania Lęborkowi praw miejskich. Głównym celem planowanych czynów społecznych było odświeżenie miasta przed obchodami święta oraz pozostawienie trwałych śladów w infrastrukturze miasta, jako upamiętnienia tejże rocznicy.  Komisja zadecydowała o odświeżeniu ulic miasta oraz o wybudowaniu przejścia dla pieszych nad torami przy ul. Zwycięstwa (dzisiaj w tym miejscu znajduje się wiadukt, który przeniósł tory kolejowe nad ulicę). Rozpoczęto wtedy też pracę nad projektami, które był przewidziane na kilka lat. Były to: rewitalizacja parku im. Bolesława Chrobrego, modernizacja placu Pokoju oraz adaptacja baszty narożnej przy ul. Korczaka na Dom Technika (baszta NOT-u).

Nie wszystko wyszło, jak przewidywano

Wiele z tych projektów napotkało pewne problemy. Przejście and torami początkowo okazało się zbyt krótkie i ostatecznie musiała zostać do tego zaangażowana specjalistyczna firma z Bydgoszczy. Ponadto były też projekty, które nie zostały zrealizowane z powodu braku funduszy, ponieważ nie wszystko dało się zrealizować w bezpłatnym czynie społecznym. Wymienić tu trzeba chociażby budowę amfiteatru i muszli koncertowej w Parku Chrobrego, basenu rehabilitacyjnego przy szpitalu czy wielkiej szachownicy na skwerze przy placu Pokoju. Jedynym z tych projektów, który do dzisiaj służy mieszkańcom Lęborka jest baszta narożna, która obecnie jest siedzibą NOT-u.

reklama

Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku, Andrzej Dąbek

reklama