Dziś, 14 maja, o godz. 9 do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 125 uczniów lęborskich szkół podstawowych. Za młodzieżą egzamin z języka polskiego, a jutro i pojutrze czeka ich matematyka i język obcy. Wyniki egzaminu zostaną podane do 3 lipca.
W Lęborku najwięcej, bo 50 ósmoklasistów przystąpiło do egzaminu z dwóch klas w Szkole Podstawowej nr 8 przy ul. Mireckiego. 36 uczniów było w Szkole Podstawowej nr 4 przy alei Wolności – dwie klasy po 26 i 10 (OHP) uczniów. Jedna klasa ósmoklasistów zdawała w SP 3 przy ul. Kossaka, SP 5 przy ul. Kościuszki i w Społecznej Językowej Szkole Podstawowej LTO przy ul. Malczewskiego – odpowiednio 27, 22 i 15 uczniów.
W SP nr 1 przy ul. Wojska Polskiego oraz SP nr 7 przy ul. Piotra Skargi nie było klas ósmych, więc nikt do egzaminu nie przystępował.
Przypomnijmy, że w tym roku egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany od 14 do 16 maja (wtorek – czwartek), zgodnie z harmonogramem:
- wtorek, 14 maja – język polski, godz. 9:00, czas trwania: 120 minut,
- środa, 15 maja – matematyka, godz. 9:00, czas trwania: 100 minut,
- czwartek, 16 maja – język obcy nowożytny, godz. 9:00, czas trwania: 90 minut.
Jeżeli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu w maju, to będzie mógł go napisać w drugim terminie w czerwcu.
W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony o:
- 60 minut – w przypadku języka polskiego,
- 50 minut – w przypadku matematyki,
- 45 minut – w przypadku języka obcego nowożytnego.
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy i każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową. Jest on przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Tego testu nie można nie zdać, ponieważ nie ma minimalnej liczby punktów, jaką trzeba otrzymać. Jednak wyniki mają duży wpływ na pomyślne przejście procesu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych – liceów, techników czy szkół branżowych.
Na egzaminie uczniowie mają obowiązek zabrania ze sobą długopisu z czarnym tuszem. Na egzamin z matematyki trzeba wziąć linijkę, jednak należy pamiętać, że stosowanie ołówka jest zabronione, jak i wnoszenie na salę egzaminacyjną wszelkich urządzeń telekomunikacyjnych.
W całym kraju do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 226 tys. uczniów z ponad 11,2 tys. szkół. Wśród zdających w ok. 3,4 tys. szkołach jest też ponad 11,6 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy, którzy do Polski trafili po wybuchu wojny na początku 2022 roku.
Uczniowie poznają wyniki egzaminu do 3 lipca.
Przeczytaj też o tegorocznych maturach, które rozpoczęły się 7 maja:
Matura 2024 czas start! Dziś egzamin z języka polskiego [ZDJĘCIA]
Jak lęborscy maturzyści wypowiadają się po pierwszym dniu egzaminów? [ZDJĘCIA/SONDA]

