03/01/2025
Aktualności

Pierwsza Komunia Święta. Jaki prezent będzie odpowiedni dla dziecka?

reklama
Pierwsza Komunia Święta. Jaki prezent będzie odpowiedni dla dziecka?

Maj to czas Pierwszych Komunii Świętych. Ta wyjątkowa i szczególna uroczystość w życiu każdego katolika jest wydarzeniem związanym nie tylko z wiarą chrześcijańską, ale i obdarowywaniem dziecka prezentami. Jaki prezent od rodziców, chrzestnych i najbliższej rodziny jest więc odpowiedni w obecnych czasach? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

W Polsce do Pierwszej Komunii Świętej przystępują obecnie dzieci z klas trzecich szkół podstawowych (jeszcze do niedawna z klas drugich), które do tego dnia przygotowują się przez cały rok. Ta podniosła i ważna dla każdego dziecka, jak i jego rodziców, piękna chwila jest początkiem na drodze duchowego rozwoju młodego człowieka.

reklama

Pierwsza Komunią Święta ma także swój wymiar materialny. Po zakończeniu uroczystej mszy świętej w kościele, rozpoczyna się spotkanie rodzinne w domu lub wynajętej sali. Wtedy też przychodzi czas na obdarowywanie dzieci oczekiwanymi przez nie symbolicznymi prezentami. 10-latkowie chcieliby tego dnia otrzymać coś wyjątkowego, coś co zapamiętają na całe życie.  

W tradycji przyjęło się, że prezenty ofiarowywane dla uczczenia przystąpienia dziecka do sakramentu Eucharystii powinny przede wszystkim odnosić się do wiary chrześcijańskiej. Najczęstszymi prezentami jest biżuteria i wyroby jubilerskie, w tym złoty lub srebrny łańcuszek z krzyżykiem lub medalikiem/szkaplerzem z wizerunkiem świętego. Dla dziewczynek można rozważyć zakup bransoletki, pierścionka, czy kolczyków. Ofiarowuje się także Pismo Święte, tradycyjny różaniec z pięcioma dziesiątkami, album pamiątkowy z datą Pierwszej Komunii Świętej, obrazki pierwszokomunijne, figurki dekoracyjne, różne inne pamiątkowe dewocjonalia oraz kwiaty.

Czasy się jednak już mocno zmieniły. Od wielu lat trwają zawody w konkurencji „na najlepszy prezent na Komunię”. Rodzice, chrzestni i rodzina prześcigają się w pomysłach, które jednak niewiele mają wspólnego z wiarą. Obecnie coraz częściej zdarza się też, że dziecko pierwszokomunijne „ma już wszystko” i niczego mu nie brakuje. Sprawia to pewien kłopot rodzinie, która nie wie, co powinna kupić.  

Oczywiście inny prezent na Komunię kupimy chłopcu, a inny dziewczynce. Przyjęło się, że najlepszym, uniwersalnym prezentem, który sprawdza się bez względu na czasy w jakich żyjemy, jest zegarek. Klasyczny ze wskazówkami i ze skórzanym paskiem, ewentualnie nowoczesny, sportowy lub smartwatch.

Dzieci obdarowywane są też bonami, kartami podarunkowymi, voucherami lub pieniędzmi z zaznaczeniem, że mają zostać przeznaczone lub „dołożone” do zakupu wymarzonego prezentu. Jeśli impreza komunijna odbywa się w wynajętej sali bankietowej, wtedy zebrane pieniądze mogą też posłużyć rodzicom na zwrot poniesionych kosztów.

Mimo upływu lat wciąż niesłabnącą popularnością cieszy się rower. Na rynku dostępne są różne modele, w tym te do wykonywania tricków. Podobnie jest z hulajnogami, a zwłaszcza hulajnogami i deskorolkami elektrycznymi, a nawet quadami.

Warto tez zdecydować się na praktyczne sprzęty elektroniczne, takie jak nowy smartfon czy iPhone. Wzięcie mogą mieć też aparaty fotograficzne, w tym lustrzanki, a także kamery cyfrowe, drony, słuchawki czy głośniki bluetooth, radia iPody i inne przenośne odtwarzacze mp3. Można też zakupić nowy stacjonarny komputer lub laptop, a także tablet jako pomoc w nauce lub do zabawy. Miłośnikom gier warto sprawić laptop gamingowy ze wszystkimi akcesoriami albo konsolę do gier wraz z zestawem gier. Dzieciom ceniącym klasyczną rozgrywkę mogą spodobać się gry planszowe, w które mogą zagrać z rodzicami lub przyjaciółmi. Również zakup puzzli, klocków LEGO lub innych zabawek nie będzie złym pomysłem.

Chrześniakom wykazującym różne talenty naukowe lub artystyczne mogą się przydać np. mikroskop, akcesoria plastyczne lub instrumenty muzyczne, w tym gitary czy keyboardy, mikrofony do śpiewania i zestaw nagłaśniający. Natomiast młodzi sportowcy, w tym początkujący piłkarze mogą ucieszyć się z profesjonalnego stroju piłkarskiego, w tym z oryginalnych koszulek meczowych ulubionej drużyny. Radość sprawią też bilety na mecz reprezentacji Polski na stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Można też zdecydować się na zakup oryginalnych ubrań dla chłopców czy sukienek dla dziewczynek. Cały czas sprawdzają się książki, w tym lektury, które rozbudzą wyobraźnię i inteligencję dziecka np. opowiadania przygodowe, ale także biografie, encyklopedie i słowniki. Dzieciom, które nie lubią przewracać kartek można zafundować czytnik e-booków.

Można też opłacić lekcje gry na instrumentach muzycznych lub inne zajęcia, w tym kurs nauki pływania, kurs języka obcego czy zajęcia z jakiejś dyscypliny sportu, np. tenisa. Można też zakupić biurko, czy inne meble, a także sprzęt do gier i zabaw, który przyda się przed domem np. do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, a także np. trampolinę ogrodową. Dobrym pomysłem może być także zafundowanie dziecku zorganizowanej wycieczki, w tym wycieczki zagranicznej .

Jak widać możliwości i wybór są ogromne, a ceny wszystkich prezentów wahają się w zależności od rodzaju i modelu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Z całą jednak pewnością kupowanie prezentu „w ciemno” może nie być dobrym pomysłem, ponieważ może się on okazać nieprzydatny. Warto więc zdecydować się na taki, który będzie przemyślany, uniwersalny i praktyczny. Przed jego zakupem powinno się też porozmawiać z rodzicami i przede wszystkim zapytać dziecko, który prezent spełni jego oczekiwania.

reklama

Zdjęcia: gov.pl

reklama