26/12/2024
Aktualności

Przyznano Medale Starosty Lęborskiego

reklama
Przyznano Medale Starosty Lęborskiego

Marek Grzebyta i Ryszard Wenta zostali uhonorowani Medalami Starosty Lęborskiego. Dotychczasowa działalność przewodnika turystycznego oraz samorządowca znacznie wykraczała poza obszar powiatu lęborskiego, głównie z aspekcie promocyjnym oraz w wymiarze działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego.

reklama

Pierwszy z medali starosta powiatu lęborskiego Alicja Zajączkowska wręczyła Markowi Grzebycie – przewodnikowi turystycznemu PTTK. Było to formalne wręczenie medalu, ponieważ odznaczenie zostało przyznane niemal miesiąc wcześniej. Grupa lęborskich przewodników odebrała medale podczas podsumowującego VI kadencję powiatowego samorządu, uroczystego spotkania radnych. Pan Marek, który wówczas nie mógł być obecny, odebrał odznaczenie teraz – podczas spotkania z naczelnikami wydziałów i kierownikami referatów Starostwa Powiatowego w Lęborku. W uzasadnieniu znalazła się cała lista przedsięwzięć turystycznych, w których wyróżniony uczestniczył, a które poprzez swój ponadlokalny wymiar przyczyniły się do promowania powiatu lęborskiego w kraju.

Drugim odznaczonym podczas tego spotkania został Ryszard Wenta – samorządowiec powiatowy, obecny w strukturze powiatu lęborskiego od początku istnienia tej jednostki samorządowej. To warte docenienia, jednak o przyznaniu wyróżnienia zadecydowała działalność społeczna pana Ryszarda przede wszystkim na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Kaszub. Jego zasługą jest także działalność promującą Pomorską Drogę św. Jakuba Ap. – liczący 1142 km szlak wiodący z Kretingi – miasta na Litwie, w okręgu kłajpedzkim, poprzez Obwód Kaliningradzki w Rosji, Polskę, Niemcy i dalej aż do głównych szlaków wiodących do Hiszpanii.
Drogi św. Jakuba historycznie sięgają tradycji pielgrzymowania do grobu apostoła Chrystusa – świętego Jakuba Starszego, którego grób znajduje się w hiszpańskiej Composteli. Ta tradycja rozpoczęła się już w IX wieku. Natomiast Polska tradycja pielgrzymowania w tamte strony sięga XI wieku. Obecnie Droga św. Jakuba to efekt działań w ramach projektu „Rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku – Pomorski Szlak św. Jakuba” w latach 2010-2013. Polski odcinek szlaku liczy ok. 720 km, trasa prowadzi z Braniewa do Szczecina oraz przez Świnoujście i dalej do Rostoku, pełniąc nie tylko rolę szlaku pielgrzymkowego, ale również urokliwej trasy turystycznej biegnącej wzdłuż linii Bałtyku.

Przeczytaj też o pozostałych osobach uhonorowanych Medalami Starosty Lęborskiego:
Promowali powiat lęborski. Przewodnicy odebrali medale
Prezes oddziału ZNP w Lęborku z medalem starosty
Zasłużeni wędkarze odebrali medale [Zdjęcia]

reklama

Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku

reklama

3 Komentarze

    Taki medal należy się też tym, którzy na prawdę przyczyniaja się do rozwoju, życia i promowania powiatu. Na tym wydarzeniu powinien znaleźć się Pan Maciej Barański, za wkład w edukację dzieci, Pan Babij z firmy Amg za promowanie lęborskiego przemysłu,
    Firma NFM, Pani Barbara Nowacka, za reprezenowanie Lęborka, bo ma tutaj biuro poselskie, Pan Pioch, za wkład i tyle lat czynnej pracy w piekarnictwie, dr Muzykiewicz za centrum legiony, pan Pruszak za wklad jaki wnosil w sport i promowanie powiatu na tle Polski,
    Farma Alexa za edukacje wiejska, Pani Pruska za wklad w budowanie dziedzictwa Leborskiego, pan Libich za dbanie o historyczne dziedzictwo, Farm Frites, Marek Piotrowski za wklad w sport wsrod dzieci, Patryk Bianga za promowanie Leborka w mediach ogolnopolskich, Pani Iwona Sysik, i pewnie setki innych ludzi , ktorzy sa niedocenieni przez lokalne władze, a tyle zrobili i robia dla naszego powiatu. Myslę, że politycy powinni zajać się faktycznymi działaniami, rozwojem i promocja lęborka, a nie to co obserwujemy.

      Jak za komuny…obwiesić się medalami i orderami…I tu mi się nasuwa cytat z „nie ma mocnych”
      „Ja za swoją robotę dwa medale dostał,choć bez areoplanu”

    A czy zapomnieliście już o Janie?

Komentarze są wyłaczone