05/12/2024
Aktualności

Spis powszechny rusza w czwartek. Nie wymigasz się od obowiązku

reklama
Spis powszechny rusza w czwartek. Nie wymigasz się od obowiązku

Jest obowiązkowy, potrwa co najmniej trzy miesiące, a spisać się można samodzielnie przez Internet. W czwartek, 1 kwietnia 2021 roku w całej Polsce rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Ostatni raz Polacy spisywali się 10 lat temu. Teraz ma być więcej pytań o warunki mieszkaniowe, sposób ogrzewania domów oraz niepełnosprawność mieszkańców gmin i powiatów.

reklama

Obowiązkiem spisowym objęte są wszystkie osoby mieszkające w Polsce. Nie tylko Polacy, ale również cudzoziemcy. Główną metodą jest samospis internetowy. W przypadku braku dostępu do Internetu lub innych trudności związanych z wykonaniem spisu przez e-formularz, metodami uzupełniającymi są spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza. Spis jest obowiązkowy. Nie można odmówić jego wykonania, bo każdego obywatela obligują do tego przepisy. Odmowa wiąże się z karą grzywny, która może wynieść nawet 5 tys. zł.

Spis rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa co najmniej do 30 czerwca. Samodzielnie można się spisać od jutra za pomocą strony internetowej https://spis.gov.pl/

W przypadku problemów i pytań związanych z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań można dzwonić na specjalną infolinię Głównego Urzędu Statystycznego: 22 279 99 99.

GUS udostępnił już listę wszystkich kwestii, którymi obywatele muszą podzielić się z państwem. Są wśród nich dane osobowe, takie jak imię, nazwisko czy numer PESEL. Co istotne, wszystkie dane podawane w spisie muszą dotyczyć stanu na 31 marca.

Pytania dotyczą m.in. kwestii mieszkaniowych. Z kim dzielimy dom? Czy mieszkamy w lokum własnym, czy wynajętym? Kto jest właścicielem budynku, w którym mieszkamy? Czy jest do niego doprowadzona kanalizacja i woda z sieci? Kiedy dom został oddany do użytku? Ile pokoi z oknem mamy w mieszkaniu? Pojawią się także pytania o korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Kolejny blok pytań dotyczy relacji rodzinnych oraz emigracji. Trzeba będzie odpowiedzieć na pytanie, czy w ostatnim czasie obywatele wrócili z zagranicy, gdzie mieszkali przez dłuższy czas. Ostatni element spisu to aktywność ekonomiczna. Polacy odpowiedzą na pytanie dotyczące ich pracy zawodowej lub powodów bezrobocia. Co ważne, nikt nie będzie pytał o zarobki ani posiadany majątek.

reklama