22/11/2024
Aktualności

Młodzież powiedziała staroście o swoich oczekiwaniach

reklama
Młodzież powiedziała staroście o swoich oczekiwaniach

I Forum Samorządów Szkolnych „Porozmawiaj-My, Działaj-My” odbyło się w Starostwie Powiatowym w Lęborku. Przedstawiciele samorządów uczniowskich działających w powiecie szkół ponadpodstawowych podsumowali dotychczasowe wspólne działania oraz omówili plany na przyszłość.

reklama

Zgromadzonych na I Forum Samorządów Szkolnych powitała starosta powiatu lęborskiego Alicja Zajączkowska, która stwierdziła, że daje ono możliwość wyartykułowania jakiej formy pomocy uczniowie oczekują od samorządu powiatowego jako wsparcia ich samorządowych zamierzeń. Wyraziła nadzieję, że podobne spotkania w przyszłości przybiorą cykliczną formę. Podkreśliła, że konsultacje z uwzględnieniem opinii dojrzałej, wchodzącej w dorosłość młodzieży, dotyczących całości funkcjonowania oświaty powiatowej z punktu widzenia ucznia, są rozwiązaniem korzystnym, by można było uczynić szkołę miejscem przyjaznym uczniom, rozwijającym ich talenty i zdolności, również te nie związane bezpośrednio z procesem edukacyjnym. Starosta zachęcała również do stworzenia struktury służącej konsultacji i usprawniającej przepływ informacji o oczekiwaniach i pomysłach młodzieży, które mogłyby stanowić wsparcie dla właściwej reprezentacji młodzieżowych spraw na forum Rady Powiatu Lęborskiego.

– Chciałabym, aby docelowo powstała Powiatowa Rada Młodzieżowa, ale to od was zależy czy chcecie stworzyć strukturę, która pełniłaby rolę ciała doradczego dla powiatowego samorządu w kwestiach dotyczących młodzieży – powiedziała Alicja Zajączkowska, starosta powiatu lęborskiego.

Joanna Skucha-Steciuk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 podsumowała dotychczasowe osiągnięcia samorządów uczniowskich i wspólnie realizowane działania. Wśród nich znalazły się prezentacje szkół, pokaz talentów – turnieje międzyszkolne, debaty uczniowskie, tydzień z określoną tematyką, odwiedziny w domu pomocy społecznej, akcje profilaktyczne, pierwszy dzień wiosny i zajęcia z obrony cywilnej dla zainteresowanych. Podczas grudniowego spotkania szkolnych samorządowców nastąpiła modyfikacja planów działania oraz powstała nazwa wspólna dla połączonego gremium szkolnych samorządowców: „Porozmawiaj-My, Działaj-My”. – To bardzo dobrze oddaje idee naszych spotkań, ponieważ zaczęło się głównie od rozmów, a potem przyszedł czas na konkretne działania – mówiła Joanna Skucha-Steciuk.

Wśród ambitnych planów znalazły się również działania profilaktyczne, jednak ich realizacja wiąże się z kosztami, które trzeba ponieść, by zorganizować ciekawe zajęcia z fachowcami w poszczególnych dziedzinach, ale prace nad pozyskaniem potrzebnych środków już trwają. Starosta powiatu lęborskiego zapewniła wolę pomocy w pozyskaniu środków w ramach realizowanych programów profilaktycznych, jednak warunkiem koniecznym, aby pieniądze mogły zostać zabezpieczone, jest wystąpienie o nie w momencie konstruowania budżetu czy to powiatu, miejskiej, czy gminnej jednostki samorządu terytorialnego.

– Każda jednostka realizuje co najmniej kilka programów profilaktycznych – mówiła starosta – Myślę, że włączenie samorządów uczniowskich w ich realizację, byłoby dobrym sposobem na ich ożywienie, wniesienie do nich elementów, które są atrakcyjne z młodzieżowego punktu widzenia, a więc też poprawiające skuteczność podejmowanych działań. Profilaktyka to nie tylko używki, ale również np. problem uzależnienia od hazardu. Tematów jest wiele. Myślę, że wy razem przy naszym samorządowym wsparciu, możemy zrobić dużo dobrego.

Z młodzieżą spotkała się również Agnieszka Fitowska – dyrektor Szkoły Podstawowej  im. TOW „Gryf Pomorski” w Redkowicach, która fora uczniowskiej samorządności zorganizowała na poziomie szkół podstawowych. W ubiegłym roku takie forum odbyło się w redkowickiej szkole już po raz trzeci. Dyrektor opowiedziała o zasadach organizacji i tematyce organizowanych w zarządzanej przez nią placówce spotkań młodych samorządowców ze szkół podstawowych z terenu całego powiatu. Wyraziła jednocześnie podziw dla wieloaspektowości działań podejmowanych przez samorządy szkół ponadpodstawowych. Odniosła się również do samej idei podobnych spotkań. – Ważna jest przestrzeń do wspólnej rozmowy, a ta przestrzeń i energia są – mówiła dyrektor Agnieszka Fitowska. – Nie można umniejszać oczywiście wartości wspólnie realizowanych przedsięwzięć, ale najważniejsze jest to, że chcemy działać wspólnie, mamy do tego chęć i moc. Dziękuję, że działacie i trzymam za was kciuki. Być może w jakimś momencie zdarzy się, że zrealizujemy coś wspólnie.

reklama

Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku

reklama