02/01/2025
Aktualności

Będzie okazja do rozmowy o przeszłości miasta

reklama
Będzie okazja do rozmowy o przeszłości miasta

Matthias Buelke – członek rodziny, która przed II wojną światową mieszkała w Lęborku przyjedzie do Galerii na Wyspie. Porozmawia o niemieckiej przeszłości miasta oraz o swojej działalności jako genealoga Pomorza.

reklama

Buelke od 20 lat zajmuje się genealogią Pomorza. Specjalizuje się zwłaszcza w regionie: Kołobrzeg i Lębork. Od wielu lat zbiera dane na temat niemieckich mieszkańców Lubowidza i okolicznych wsi. Poza własną stroną „Genealogie Buelke” prowadzi grupę na portalu Facebook „Der Kreis Lauenburg in Pommern”. 

W XIX w z okolic Lęborka trwała masowa emigracja do USA, Australii i Nowej Zelandii. Zachowały się na ten temat dokumenty w archiwum w Szczecinie. Zdarzały się przypadki, że połowa ludności danej wsi wyjechała do Australii. Z tych krajów, nie tylko z Niemiec Matthias dostaje zapytania o historie rodzinne. Wiele z nich opisanych jest na grupie na Facebooku.

Matthias Beulke ma 53 lata i mieszka w Brunszwiku w Niemczech. Jego babka Martha Beulke przeprowadziła się z rodziną do Lęborka przed 1916 r. Jego dziadek Wilhelm Kurt Beulke urodził się 29 kwietnia 1916 r w Lęborku na ul. Jagerhofstrasse 1, w mieszkaniu pracowniczym firmy Garmatz. Wychował się w rodzinie zastępczej w Mostach (Luggewiese-Briick), w domu przy istniejącym wtedy tam lotnisku.

Ciekawym przykładem tego czym się zajmuje Matthias jest historia Klausa Schmidta – lęborskiego Niemca, który po wielu latach powrócił w swoje rodzinne strony. Urodził się w Lęborku, jednak po wojnie został przesiedlony do Rostocku. Do Lęborka powrócił w latach 90. XX wieku. Przez ponad 20 lat przemieszkiwał w Lęborku, nauczył się polskiego i zostawił po sobie kilka małych książek wspomnieniowych wydanych po polsku i niemiecku. Niestety nie żyje już od kilku lat, jednak był bardzo barwną osobą, która była żywym pomnikiem dawnej niemieckiej historii miasta.

Spotkanie z genealogiem odbędzie się w niedzielę 17 marca w Galerii na Wyspie przy ul. Ludwika Waryńskiego o godzinie 12.00. Wstęp na wydarzenie wolny.

reklama