22/11/2024
Aktualności

Na Pomorzu zostało już tylko pięć takich wież

reklama
Na Pomorzu zostało już tylko pięć takich wież

Wieża Ciśnień w Lęborku powstała jako jedna z 240 wież imienia kanclerza Bismarcka. Zbudowano ją w 1912 roku i zachowała się jako jedna z pięciu takich wież na Pomorzu.

reklama

Wieże ciśnień im. Bismarcka budowano w latach 1869-1934. Powstawały na terenie całych Niemiec, w tym także w Lęborku, który do końca drugiej wojny światowej leżał w granicach III Rzeszy. Prace rozpoczęły się już w 1906 roku i polegały na odnalezieniu odpowiedniego ujęcia wody. Udało się je znaleźć w Okalicach, 11 kilometrów od Lęborka. Prace budowlane rozpoczęły się w 1910 roku. Wieża ciśnień została zaprojektowana przez niemieckiego architekta o nazwisku Wendel. Budynek główny mierzy 31 metrów, a wieżyczka na jego szczycie 13 metrów. Poza funkcją wieży ciśnień, budynek miał również pełnić funkcję pomnika kanclerza Bismarcka oraz punktu widokowego. Do roku 1993 do obecnego budynku wieży ciśnień przylegał także budynek restauracyjny, który był chętnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców. Restauracja została jednak zamknięta w latach 60. XX wieku, a budynek całkowicie rozebrany. Za czasów niemieckich lokal nosił nazwę „Restaurant Bismarckturm”. Obecnie poza lęborską wieżą, istnieją cztery inne, które również są pomnikami kanclerza Bismarcka. Znajdują się w Szczecinku, Okonku, Świdwinie oraz w Szczecinie.

Od 2014 roku miasto planowało odrestaurowanie wieży ciśnień. Jest to strategiczny obiekt, ponieważ do dzisiaj poza funkcją reprezentacyjną, pełni również swoja pierwotną funkcję – służy jako wieża ciśnień dla miejskiej sieci wodociągów. Przebudowa i odrestaurowanie wieży miało miejsce w 2019 roku. Poza odświeżeniem głównego budynku, dostawiono do głównego budynku modernistyczną dobudówkę ze szkła oraz aluminium, która drastycznie zmieniła wygląd zabytku. Obecnie w wieży znajdują się wystawy Muzeum w Lęborku, które można zwiedzać nieodpłatnie. Poza stałymi wystawami, pojawiają się tam również wystawy okresowe, które zazwyczaj zaczynają się uroczystymi wernisażami, podczas których można dowiedzieć się o eksponatach oraz o ich twórcach lub odkrywcach.

Fot. UM w Lęborku

reklama