02/01/2025
Aktualności Kultura

Ponad tysiąc gier planszowych czeka na lęborczan [Zdjęcia]

reklama
Ponad tysiąc gier planszowych czeka na lęborczan [Zdjęcia]

Ponad tysiąc gier planszowych posiada w swoich zbiorach Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku. Rekordy popularności biją „Catan: Osadnicy z Catanu” oraz „Wsiąść do pociągu”. Tylko w zeszłym roku na półkach biblioteki przybyło około 50 nowych tytułów.

reklama

Wielkimi krokami zbliżają się ferie w województwie pomorskim, które potrwają od soboty 27 stycznia do niedzieli 11 lutego. Dobrym sposobem na spędzenie ponad dwóch tygodni mogą być gry planszowe, które znajdziemy w Dziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Armii Krajowej w Lęborku. Od 13 lat znajduje się tam Ludoteka, czyli wypożyczalnia gier planszowych, która cieszy się sporym zainteresowaniem lęborczan. W chwili powstania było to pierwsze takie miejsce w bibliotekach w Polsce.

– W 2023 roku doszło około 50 tytułów – mówi Marcelina Prengel z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku. – Łącznie w swoich zbiorach mamy ich ponad tysiąc. Zachęcam wszystkich czytelników do odwiedzenia naszej strony internetowej. Trzeba wybrać zakładkę  „oferta”, a następnie „gry” i „gry planszowe”. Znajdziemy tam zdjęcia oraz króciutki opis każdej gry. Są one ułożone od najnowszej. Zasady wypożyczenia się nie zmieniły. Trzeba wykupić abonament w wysokości 30 zł, by móc korzystać przez pół roku lub 50 zł, aby mieć tę możliwość przez rok. Dzięki temu można wziąć do domu dwie gry na dwa tygodnie. Można oczywiście przychodzić częściej i je wymieniać. Abonament pozwala nam, by na koniec roku za zebrane pieniądze zakupić kolejną partię nowych planszówek.

Młodzież i dorośli sięgają głównie po Gry Roku, takie jak „Splendor”, „Tajniacy” oraz „Wysokie napięcie”. Gracze chętnie wybierają też „Milionerów”, „Podaj dalej!”, „La Cucaracha” oraz „Taboo”. Znaleźć można też przygodową grę „Wiedźmin: Stary Świat”, która zabiera graczy w podróż po fantastycznym świecie pełnym niebezpieczeństw i tajemnej magii. Są także gry „Kolejka” o rzeczywistości lat 80. oraz „PRL – Planszowa Rozrywka Ludowa”, dzięki którym starsi gracze przeniosą się w nostalgiczną podróż do czasów swojej młodości. Młodzi natomiast będą mogli poznać powojenną historię Polski. Mniejszą popularnością cieszą się dawne hity takie jak „Chińczyk” czy „Monopoly”.

– Cały czas na topie jest emocjonująca gra dla całej rodziny o wielkiej, kolejowej przygodzie pt.  „Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż” oraz „Wsiąść do pociągu: Europa” – opowiada Marcelina Prengel. – Pierwsza z nich również zdobyła tytuł Gry Roku. Myślę, że numerem dwa jest gra „Catan: Osadnicy z Catanu” wraz z dodatkami. Dużym zainteresowaniem cieszy się też gra wydana przez naszą bibliotekę pt. „Kultowy Lębork”. Grę stworzyła młodzież licealna, która spotykała się u nas na warsztatach. To świetna gra, przeznaczona dla osób w wieku 12+. Mamy też pełną niespodzianek grę pt. „Tarcza Nipkowa”.

Oprócz gier dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych, biblioteka posiada też gry dla dzieci do lat 5. Wybór najmłodszych często pada na popularne „Dobble Kids” oraz „Operację Minionki”, która wymaga dużej zręczności i spokoju.

Raz w miesiącu w bibliotece odbywają się też zajęcia tematyczne związane z grami zatytułowane „Soboty na planszy”. Natomiast miłośnicy królewskiej gry mogą przyjść na zajęcia „Sobota na szachownicy”.

Gry planszowe dostępne są również w filii biblioteki przy ulicy Kościuszki przy Szkole Podstawowej nr 5.

reklama
reklama