22/11/2024
Aktualności

Ile płacą za ubezpieczenie OC najstarsi kierowcy?

reklama
Ile płacą za ubezpieczenie OC najstarsi kierowcy?

Wiadomo, że ubezpieczyciele uważają najmłodszych kierowców za grupę największego ryzyka, oferując im wysokie stawki OC. A co ze starszymi osobami? Czy emeryci mogą liczyć na zniżki z racji wieku, czy wręcz przeciwnie – działa on raczej na ich niekorzyść?

reklama

Nieważne ile masz lat i od jak dawna siadasz za kierownicą, na pewno doskonale zdajesz sobie sprawę, że Twoim obowiązkiem jest coroczny zakup polisy. Warto więc pamiętać, że tanie ubezpieczenie OC znajdziesz na mubi.pl oraz wiedzieć, od czego zależy jego cena. Na tę ma bowiem wpływ wiele czynników, w tym również wiek kierowcy.

Najmłodsi czy najstarsi kierowcy – kto i dlaczego płaci droższe OC?

Za wolno reagują i nie skupiają należytej uwagi na wydarzeniach na drodze. Jeżdżą powoli, przez co blokują ruch. W dodatku stwarzają zagrożenie ze względu na problemy zdrowotne, które mogą wpływać na ich zachowanie za kierownicą. Stereotypy na temat najbardziej doświadczonych kierowców są wszystkim dobrze znane, a czy mają one jakiekolwiek potwierdzenie w rzeczywistości?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę policyjne statystyki dotyczące wypadków, okaże się, że jest wręcz odwrotnie. To właśnie najstarsza grupa, a więc kierowcy w wieku powyżej 60 lat, okazuje się powodować najmniej wypadków na drodze, mogąc się pochwalić ich najniższym współczynnikiem na 10 000 populacji w danej kategorii wiekowej.

  • Kierowcy w wieku 18-24 lat: 4910 wypadków, wskaźnik wypadków na 10 000 populacji – 17,4.
  • Kierowcy w wieku 25-39 lat: 8326 wypadków, wskaźnik – 9,5.
  • Kierowcy w wieku 40-59 lat: 7142 wypadki, wskaźnik – 6,9.
  • Kierowcy w wieku 60+ lat: 4465 wypadków, wskaźnik – 4,7.

Liczby nie kłamią – to właśnie najbardziej doświadczeni użytkownicy dróg są na nich najostrożniejsi. To natomiast w bezpośredni sposób przekłada się na ocenę ryzyka towarzyszącego objęciu ich ochroną ubezpieczeniową. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie patrzą wszak na krzywdzące stereotypy, lecz fakty. A te wskazują na to, że wiele lat za kierownicą skutkuje rozsądkiem i odpowiedzialnością, o jakich młodsi kierowcy mogliby tylko pomarzyć.

Wszystko to ma z kolei przełożenie na koszty ubezpieczenia OC, które zależą właśnie od stopnia prawdopodobieństwa, z jakim dany kierowca może spowodować wypadek drogowy. Dlatego też nie może dziwić, że fatalnie wypadający w statystykach wypadkowych młodzi ludzie płacą za OC najwięcej, a najstarsi kierowcy mogą liczyć na spore zniżki tylko ze względu na swój wiek.

OC dla seniora – ile emeryci płacą za ubezpieczenie auta?

Jakich dokładnie oszczędności mogą się spodziewać ubezpieczający samochody seniorzy? Jak pokazują obliczenia wykonane za pomocą kalkulatora ubezpieczeń Mubi przedstawione na stronie https://mubi.pl/poradniki/oc-dla-seniora/, nie są to wcale małe kwoty.

Okazuje się, że 62-letni kierowca w zależności od firmy, w której kupiłby OC dla swojego auta marki Renault, musiałby zapłacić składkę w wysokości nieprzekraczającej 1000 zł. Ile natomiast na ubezpieczenie identycznego samochodu musiałby wydać 22-latek? Znacznie więcej! Minimalna wysokość jego składki to 955 zł, a maksymalna aż 3097 zł!

Co więcej, kierowca z najstarszej grupy wiekowej często może też liczyć na ubezpieczenie tańsze niż kierowcy w średnim wieku. W tym przypadku różnice nie są już aż tak znaczące, ale wciąż seniorzy mogą wydać kilkadziesiąt złotych mniej. Warto to sprawdzić, by nie przepłacać – korzystając z porównywarki na mubi.pl, masz pewność, że nie przegapisz najtańszej dostępnej oferty.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC dla seniora?

Z powyższych danych wynika jasno, że wiek właściciela auta może być ogromnym atutem przy obliczaniu składki ubezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to jedyny czynnik, na jaki zwracają uwagę towarzystwa przy obliczaniu składki. Co jeszcze ma znaczenie?

  1. Parametry samochodu – m.in. model, marka, rok produkcji, przebieg, pojemność silnika;
  2. Dane właściciela – m.in. miejsce zamieszkania, stan cywilny, liczba dzieci;
  3. Historia ubezpieczenia i szkodowość.

Każda firma stosuje nieco inny sposób obliczania wysokości składki, kładąc nacisk na różne czynniki. Nie powinieneś zatem szczególnie mocno przywiązywać się do dotychczasowego ubezpieczyciela, nawet jeśli zaproponował Ci on korzystną cenę OC. Jest bowiem całkiem możliwe, że inna firma przedstawi jeszcze lepszą ofertę.

A kto najbardziej może na takie liczyć? Bez wątpienia w najlepszej sytuacji są kierowcy nie tylko doświadczeni, ale też od wielu lat jeżdżący bezszkodowo i zbierający za to zniżki. Jeżeli do tego mieszkają na wsi lub w małym mieście oraz poruszają się samochodem z niewielkim silnikiem, cena ich OC może spaść nawet poniżej 300 zł!

Droższe będą oczywiście pakiety z AC czy innymi ubezpieczeniami, ale i one mogą się opłacić, pozwalając oszczędzić na ubezpieczeniu nawet kilkaset złotych. Wypróbuj kalkulator OC AC Mubi i przekonaj się sam, o ile tańsza może być Twoja polisa.

reklama

reklama