Lęborskie Muzeum realizuje projekt pod nazwą CHILDHOOD. Remains and Heritage (DZIECIŃSTWO. Z przeszłości w przyszłość). W ramach tego programu zorganizowano m.in. warsztaty z szycia przytulanek i lalek. Natomiast w dniach 3-4 grudnia odbędą się warsztaty pod nazwą „Kartka świąteczna wykonana z papieru czerpanego”, a w dniach 10-11 warsztaty w wykonywaniu ozdób świątecznych.

Wymienione wcześniej warsztaty, to tylko nieliczne z pomysłów, które wprowadza w życie Muzeum. W ramach programu CHILDHOOD co dwa tygodnie w piątkowe wieczory realizowany jest cykl spotkań „Muzeum na dobranoc”, podczas których puszczane są dzieciom bajki z rzutnika „Ania”. Takie bajki pamiętają osoby, które były dziećmi w latach 70-tych i 80-tych. Oprócz tego w weekendy organizowane są zajęcia artystyczne i plastyczne. Dwa tygodnie temu było to wykonywanie albumu zabawek polskich.
Warsztaty organizowane przez Muzeum cieszą się bardzo dużą popularnością. Na każdym z nich może być co najwyżej 40 osobowa grupa,
– W ten weekend ponad 40-osobowa grupa uczestniczyła w warsztatach, podczas których można było uszyć sobie lalkę lub innego przytulaka na jesienne wieczory – mówi Dominika Bardowska, instruktor ds. promocji w Lęborskim Muzeum. – Okres rekrutacyjny na te warsztaty trwał zaledwie tydzień czasu. Wystarczyło tylko w tym okresie zadzwonić do naszego Muzeum i zapisać się na listę. Niestety lista ta jest bardzo krótka i przepraszamy wszystkie osoby, które dzwoniły a nie udało im się dostać.
W warsztatach uczestniczyły nie tylko dzieci, ale również przyjść i zobaczyć jak wykonuje się własnoręcznie przytulaka mogli rodzice pociech. Jak się okazuje samodzielnie wykonana lalka może być lepszym towarzyszem zabaw niż kupiona w sklepie Barbie.
– Trzeba trudno cierpliwości, by wykonać własnoręcznie Przytulankę – mówi Dorota Gawęda, prowadząca zajęcia z szycia. – Co zrobimy zależy tylko od pomysłowości dziecka. Można wykonać lalki, zwierzaczki, różne stworki. Podczas tych zajęć dzieci uczą się również szycia. Kiedyś były zajęcia techniczne w szkołach, teraz tego już nie ma.
Podczas tych zajęć dzieci mogą również poznać dzieciństwo swoich rodziców, którzy nie mieli kiedyś komputerów, konsol do gier, klocków lego czy lalek Barbie. Może warto więc zapisać naszego malucha na zajęcia organizowane przez Muzeum i pokazać mu, że do dobrej zabawy nie jest potrzebna współczesna technika.
O najbliższych warsztatach organizowanych przez Muzeum więcej w naszym Kalendarzu.
Adam Reszka
