Haftowanie mało komu (żeby nie powiedzieć nikomu), nie kojarzy się z… matematyką. Jednak jak się okazuje, te dwie, tak odległe od siebie na pozór dziedziny, można jednak połączyć. Udowodnili to uczniowie ze SP 7 z Lęborka podczas zajęć profilaktycznych z elementami matematyki.
Pomysłodawczynią działań, a zarazem opiekunem artystycznym grupy jest Anita Pawłowska – nauczycielka matematyki. Promuje ona wśród uczniów matematykę w ciekawych i nietypowych, bo między innymi artystycznych zastosowaniach. Przekonuje, że wyszywanie to dobra metoda, aby w niekonwencjonalny sposób przekazać uczniom pewne treści matematyczne oraz wzbogacić ich wiedzę o nowej pojęcia.
Haft matematyczny zwany jest także haftem strukturalnym. Ułatwia przyswajanie wiadomości o wielokątach, jak również poznawanie własności figur płaskich. Przede wszystkim ta forma doskonale kształci wyobraźnię. Elementem malującym jest odpowiednio naciągnięta nitka, czyli odcinek – jedna z podstawowych figur geometrycznych.
Wyszywanki matematyczne są nazywane również matematyką malowaną nitką. Za pomocą odpowiednio rozmieszczonych odcinków tworzy się figury geometryczne. Jest to haft liczony.
red