We wtorek, 15 sierpnia, o godzinie 14:00 w święto Matki Boskiej Zielnej w Lubowidzu odbędą się dożynki parafialno-sołeckie. Wydarzenie organizuje ksiądz proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. św. Brata Alberta w Mostach, który zaprasza okolicznych mieszkańców i gości, by wspólnie świętować ukończenie żniw i prac polowych.
Tegoroczne dożynki, czyli święto plonów obchodzone w święto Matki Boskiej Zielnej, czyli święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczną się od uroczystej Mszy Świętej o godzinie 14.00, która zostanie odprawiona w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Lubowidzu. To moment refleksji i modlitwy, kiedy wierni będą mogli podziękować za tegoroczne plony oraz poprosić o błogosławieństwo na nadchodzący czas.
Po zakończeniu Mszy Św., o godzinie 15:15, wyruszy malowniczy korowód dożynkowy, który poprowadzi uczestników na plac rekreacyjny w Lubowidzu. Ten kolorowy pochód, wypełniony śpiewem, tańcem i ozdobnymi wieńcami dożynkowymi, będzie wyrazem wdzięczności za owoce ziemi oraz odzwierciedleniem lokalnej tożsamości.
O godzinie 15:30 rozpocznie się uroczysty ceremoniał dożynkowy, podczas którego wieńce dożynkowe zostaną ofiarowane na ołtarz.
Głównym punktem programu będzie biesiada dożynkowa, która rozpocznie się o godzinie 16:00. W trakcie tej części wydarzenia, wszyscy zgromadzeni będą mogli cieszyć się różnorodnymi atrakcjami, wśród których znajdą się występy zespołów artystycznych, koncert skrzypcowy, konkursy oraz zabawy zręcznościowe. Dla podniebienia, Koło Gospodyń w Mostach przygotuje wyjątkowy poczęstunek – chleb ze smalcem, będący tradycyjnym symbolem gościnności i hojności.
Natomiast miłośnicy zabytkowych pojazdów przeniosą się w czasie dzięki przejazdowi retro autokarem, a podczas podróży będą mieli okazję podziwiać uroki Lubowidza i jego okolic.
Dożynki parafialno-sołeckie w Lubowidzu to więcej niż tylko święto plonów. To czas, w którym ludzie z różnych sfer życia i różnych generacji mają szansę spotkać się i wspólnie integrować. To także okazja, by kontynuować piękną tradycję, dzieląc się radością z bieżących sukcesów oraz łącząc się w modlitwie i wdzięczności za dar plonów.
Źródło / Zdjęcia: Urząd Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej / Sołectwo Lubowidz
1 Komentarz
Po co parafialne? To już powód, by tam nie iść
Komentarze są wyłaczone