Lęborscy przewodnicy zapraszają na spacer „Śladami Niepodległej” we środę 21 lutego, czyli w Międzynarodowym Dniu Przewodnika Turystycznego. Pomysł autorstwa Ireneusza Krawca, szefa lęborskich przewodników PTTK omówiony został na zebraniu Koła Przewodników w minioną środę. Kolegom pomysł się spodobał, bo zresztą z okazji MDPT przewodnicy zwykli tradycyjnie już oprowadzać gratis grupy chętnych po swoim terenie. Ponieważ trasa po średniowiecznym Lęborku jest mieszkańcom raczej dobrze znana, nowa propozycja wydaje się interesująca i nawet zaskakująca, gdyż mało kto wie o polskich działaniach w niemieckim do 1945 r. Lęborku, wtedy Lauenburgu. Okazuje się, że takie ślady zachowały się. M.in. kol. Bogdan Libich, historyk opowie o Polskiej Radzie Ludowej w Lęborku i przypomni dzień odsłonięcia tablicy upamiętniającej Radę z okazji 90-lecia proklamowania jej, w którym notabene uczestniczył.
– Ideą Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego jest oprowadzanie za darmo miejscowych ludzi w ich języku po ich terenie – mówi kol. Ireneusz. – Ten dzień ma pokazać pracę przewodnika lokalnym społecznościom i lokalnym władzom, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, szczególnie w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu. Chcemy poprowadzić mieszkańców jakąś nietypową trasą, aby mogli inaczej spojrzeć na swe miasto.
Temat patriotyczny jest poza tym na czasie, gdyż jak wiadomo w tym roku przypada stulecie odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny.
– Niedawno podczas rozmowy z przewodnikami gdańskimi usłyszałem, że w Lęborku to stulecie możemy obchodzić w 2045 roku – dodaje kol. prezes. – Doszedłem do wniosku, że trzeba przypomnieć czas sprzed 100 lat, kiedy Szczepan Gracz, Stefan Hazuka, Józef Kustusz, Józef Paszke, Bernard Werra, kupiec lęborski Gackowski, Jan Styp-Rekowski założyli Polską Radę Ludową i zaczęli propagować ideę przyłączenia Ziemi Lęborskiej i Bytowskiej do Polski. Międzynarodowy Dzień Przewodnika jest świetną okazją do tych wspomnień. Przespacerujemy się po miejscach upamiętnienia tych patriotów. Opowiemy więcej o nich i roku 1918.
Szczegóły dotyczące ok. 5-kilometrowej trasy wycieczki po mniej znanych zakamarkach Lęborka podane zostaną wkrótce na stronach LOT i PTTK-owskich. Przygotowywany jest informacyjny plakat. Na razie ustalono miejsce i godzinę zbiórki na 17.00 przed Stacją KULTURA. Czas wycieczki określił organizator na ok. dwie godziny.
Wojewódzkie obchody MDP w tym roku odbędą się w ratuszu w Pucku w sobotę 24 lutego, począwszy od godz. 10. Przewidziano zwiedzanie miasta z przewodnikiem.
Jeśli o Pucku mowa, to wypada przypomnieć, iż 9 i 10 lutego realizowany tam będzie bogaty program obchodów 98 rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Rozpocznie je uroczysta konferencja w piątego 9 lutego o godz. 15 pt.: „Historia i archeologia dawnego Pucka w 670. rocznicę lokacji miasta”, a w sobotę otwarcie uroczystości nastąpi o 9.30 i o 10.00 – odprawiona będzie Msza św. w puckiej farze. Od 11.40 w Porcie Rybackim będzie się działo: wystąpi Zespół Wokalny Klubu Marynarki Wojennej, zostanie wręczony Pierścień Hallera i z pokładu śmigłowca na wodach zatoki złożony wieniec, przy pomniku zaś gen. Józefa Hallera delegacje będą składać wiązanki kwiatów. Całość uświetni o godz. 17 koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Powiatowym Ośrodku Sportu Młodzieżowego w Pucku.
Dla przewodników PTTK Urząd Marszałkowski w Gdańsku przygotowuje wykłady otwarte związane z powrotem Polski na Pomorze. Tematy ciekawe i ważne nie tylko dla przewodników, jak „Gdańsk a sprawa Polska”, „Zabytki jako materialne dziedzictwo śladów Niepodległej na terenie Pomorza”, Wyjątkowa rola pomorskich kobiet”, „Błękitna Armia Hallera – droga do niepodległości”. Pierwsze dwa wykłady przewidziano na MDP w lutym, a zamykającą cykl sześciu wykładów debatę na 4 października w Światowy Dzień Turystyki. Jest szansa wysłuchać wszystkich wykładów na You Toubie.
Tekst i fot. Iw. Ptasińska