Polityka mieszkaniowa w Lęborku wzbudza sporo kontrowersji. W ubiegłym tygodniu mieliśmy konferencję społecznej komisji ds. kontroli mieszkaniowej, a teraz na konferencję prasową zaprosił radny Miejski Maciej Szreder, który przygotował „Analizę zgodności z obowiązującym prawem przydziałów lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Miasto Lębork dokonanych przez Burmistrza Miasta Lęborka w latach 2011-2017”.
Obecnie mieszkańcy Lęborka oczekujący na mieszkania komunalne bądź socjalne ujęci są w czterech rejestrach:
Rejestr A – przydział lokalu na czas nieoznaczony dla osób nie posiadających lokalu mieszkalnego
Rejestr B – przydział lokalu dla osób podlegających wykwaterowaniu oraz osób zakwalifikowanych do zamiany obecnie zajmowanego lokalu mieszkalnego
Rejestr C – przydział lokalu socjalnego lub wskazanie pomieszczenia tymczasowego – realizacja wyroków o eksmisję
Rejestr D – przydział lokalu socjalnego dla osób nie posiadających lokalu mieszkalnego
Według informacji z Urzędu Miasta w okresie od 2011 do 2017 roku wybudowano w Lęborku ok. 180-200 nowych lokali komunalnych. Jednak mieszkania te nie są przydzielane osobom oczekującym na przydział mieszkania komunalnego (Rejestr A), lecz osobom z już posiadającym mieszkania (Rejestr B). Następnie większość mieszkań z rejestru B jest sprzedawana na wolnym rynku (przetargi) bądź dzielona na mniejsze lokale, w których kwaterowane są osoby z rejestru C oraz D.
Więcej w materiale filmowym
Adam Reszka