Bieżącej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz kierunkom rozwoju powiatowej oświaty poświęcone było spotkanie dyrektorów powiatowych jednostek organizacyjnych oświaty z władzami powiatowymi. Wśród tematów omawiano też kwestie związane z tworzeniem Branżowych Centrów Umiejętności (BCU) w oparciu o bazę lokalową Powiatowego Centrum Edukacyjnego (PCE).
W spotkaniu Powiatowej Rady Oświatowej, oprócz reprezentacji powiatu ze starostą Alicją Zajączkowską uczestniczyli dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, placówek oświatowych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy współpracujący ze szkołami zawodowymi w zakresie realizacji programu dydaktycznego. Rada omówiła bieżącą rekrutację uczniów do szkół ponadpodstawowych oraz zajęła się tematami dotyczącymi planowanych działań w ramach koncepcji rozwoju szkolnictwa zawodowego – przedsięwzięcia strategicznego „Kształtowanie sieci szkół zawodowych na Pomorzu – etap II”. W tej koncepcji mieści się m.in. przedsięwzięcie pod nazwą: „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania nadmorskiego Branżowego Centrum Umiejętności z dziedziny energetyki odnawialnej (wiatrowej) realizującego koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs)”. Docelowo BCU miałoby powstać w bazie lokalowej Powiatowego Centrum Edukacyjnego i poszerzyć ofertę edukacyjną Powiatowego Centrum Edukacyjnego (PCE) i Centrum Kształcenia Zawodowego o branże dostępne w Branżowych Centrach Umiejętności (BCU) – głównie ukierunkowane na obsługę siłowni wiatrowych i infrastruktury towarzyszącej.
Przy udziale dyrektorów szkół ponadpodstawowych w starostwie – w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski, opracowana została koncepcja rozwoju szkolnictwa zawodowego. Określono przyszłościowo branże i zawody wiodące i uzupełniające, co stanowi odzwierciedlenie obecnych i prognozowanych potrzeb rynku pracy. Za wiodące, uznano w koncepcji branże: elektroniczno-mechatroniczną i spedycyjno-logistyczną. Uzupełnieniem będą branże: teleinformatyczna oraz hotelarsko-gastronomiczno-turystyczna. Do poszczególnych branż przyporządkowane zostały zawody, uwzględniające potencjał oferowany przez szkoły ponadpodstawowe powiatu.
Formuła Branżowych Centrów Umiejętności (BCU) jest nowością w systemie oświaty. Centra mają być zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży. Z oferty BCU mają korzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy branż. Decyzja o utworzeniu i wsparciu funkcjonowania nadmorskiego BCU w powiecie lęborskim została podjęta w oparciu o analizę położenia geograficznego w regionie, w tym planowane działania inwestycyjne na obszarze powiatu, potrzeby rozwojowe gospodarki powiatu/subregionu/kraju. Uwzględniono potencjał istniejącego Centrum Kształcenia Zawodowego w Lęborku, wchodzącego w struktury szkoły kształcącej zawodowo Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Lęborku (z potencjałem nauczycieli, podstawowej bazy socjalno-dydaktycznej) oraz dokumenty strategiczne krajowe i powiatu lęborskiego.
Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku