W sobotę i niedzielę, 22-23 kwietnia, już po raz siódmy odbędą się Lęborskie Pola Nadziei. Na ulicach miasta i powiatu pojawi się około 150 wolontariuszy z żonkilami, aby zbierać datki na dalszą budowę hospicjum w Pogorzelicach, którą realizuje Fundacja Lęborskie Hospicjum Stacjonarne.
Tegoroczne Pola Nadziei odbędą się pod hasłem #ŻonkilowaBliskość i potrwają przez dwa dni. W sobotę około 150 wolontariuszy, w tym dzieci, młodzież z różnych szkół, a także dorosłych, spotkamy przy żonkilowym stoisku na placu przy markecie Lidl w Lęborku. Żonkile będą wręczane każdemu, kto wesprze finansowo akcję. Żonkilowa kwesta rozpocznie się o godzinie 9 a potrwa do 15 i odbędzie się również przy innych sklepach oraz na ulicach całego miasta.
Natomiast w niedzielę wolontariuszy ze specjalnie oznaczonymi puszkami oraz żonkilami spotkamy wokół parafii i kościołów w Lęborka i powiatu. Kwestujący pojawią się przy sanktuarium św. Jakuba Apostoła, kościele NMP Królowej Polski, kościele Miłosierdzia Bożego, kościele pw. Królowej Jadwigi Śląskiej oraz kościele św. Maksymiliana Kolbe. Akcja potrwa od 7 do 20, tak jak odbywają się niedzielne Msze Św.
– Akcja zagościła w Lęborku i powiecie lęborskim w wyniku działań Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne, która dzięki tej inicjatywie zbiera fundusze na rzecz budowy hospicjum w Pogorzelicach – mówi Agata Kozyr, prezes Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne. – Pola Nadziei są najważniejszą akcją ruchu hospicyjnego na świecie. Jej symbolem jest żonkil, którym wolontariusze dzielą się z napotkanymi osobami, a tym samym chcą zwrócić uwagę na los osób nieuleczalnie chorych u kresu swojego życia.
Pola Nadziei w Polsce odbywają się od 2003 roku w kilkudziesięciu miastach, gdzie zbierane są datki dla chorych znajdujących się w tamtejszych hospicjach. Wcześniej, bo w 1998 roku akcja została zainicjowana i prowadzona lokalnie przez Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. W Lęborku i powiecie lęborskim akcja odbędzie się już po raz siódmy.
– W akcję zaangażowały się też wszystkie przedszkola, w których dzieci w ramach zajęć wraz z wychowawczyniami wykonywały papierowe żonkile – oznajmia Agata Kozyr. – Do dziś ich prace napływały do naszego biura przy ul. Krzywoustego. Cieszymy się, że pamięć o Lęborskich Polach Nadziei jest już tak bardzo zakorzeniona w świadomości naszej lokalnej społeczności. Warto też podkreślić, że od kilku lat żonkile są sadzone w niektórych przyprzedszkolnych ogródkach. Tak jest m.in. przy przedszkolu nr 5 przy ul. Wyspiańskiego w Lęborku oraz w przedszkolach Łęczycach i Brzeźnie Lęborskim.
Przypomnijmy, że Pola Nadziei są programem, który został stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer Care w Wielkiej Brytanii. Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów w Wielkiej Brytanii, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka. Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei, przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszego towarzyszenia w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.
Więcej informacji znaleźć można na stronie Pól Nadziei:
http://www.polanadziei.pl/
