Pełne ręce roboty mieli lęborscy policjanci podczas minionych Świąt Wielkanocnych. Funkcjonariusz prowadzili wzmożone działania ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu lęborskiego i pracowali na miejscu tragicznego wypadku na torach kolejowych. Zabezpieczali też miejsce znalezienia niewybuchów pochodzących z okresu II wojny światowej.
Podczas wzmożonych przejazdów wynikających z długiego weekendu policjanci odnotowali na terenie powiatu lęborskiego trzy kolizje i wyeliminowali z ruchu drogowego czterech kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu. Ponad dwa i pół promila alkoholu w organizmie miał 28-letni rowerzysta zatrzymany w piątek do kontroli w Wicku przez dzielnicowych z Łeby. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł. Tego samego dnia w Nowęcinie policjanci nałożyli mandat na 57-latka, który jechał rowerem mając w organizmie ponad dwa promile alkoholu.
W Ługach na krajowej „szóstce” doszło w piątek po południu do kolizji czterech samochodów. Z ustaleń policjantów wynika, że kierująca audi 27-latka nie dostosowała prędkości do warunków drogowych i podczas wyprzedzania rowerzysty w momencie, gdy na jezdni ruch był spowolniony ze względu na zator, najechała na tył forda. Ford pod wpływem siły uderzenia najechał na tył volvo, które z kolei uderzyło w poprzedzającego go kolejnego forda. Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Policjanci poddali badaniu alkotestem wszystkich uczestniczących w zdarzeniu kierowców i okazało się, że 40-latek siedzący za kierownicą ostatniego forda miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym mundurowi nałożyli na kierującą audi mandat karny, natomiast 40-latkowi za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości wkrótce przedstawią zarzuty przestępstwa. Mężczyźnie grozi kara 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów przez co najmniej 3 lata.
Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w sobotę przed południem w Pogorzelicach, również na drodze K6. Tam 46-letnia koszalinianka, kierująca vw zjechała raptownie na pobocze i jej auto dachowało. I w tym przypadku na szczęście obyło się bez poważniejszych obrażeń. Policyjna interwencja zakończyła się pouczeniem i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego vw.
Z kolei wieczorem policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Lęborku na ulicy Abrahama kierowcę vw, który przekroczył prędkość o 42 km/h. Jak się okazało, 37-letni mężczyzna nie miał uprawnień do prowadzenia pojazdów i jechał w stanie po użyciu alkoholu. Za popełnione wykroczenia odpowie przed sądem. Grozi mu wysoka grzywna, rzędu nawet trzydziestu tysięcy złotych i zakaz prowadzenia pojazdów.
W Lany Poniedziałek po godzinie 17:00 w Pogorzelicach policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 30-latka z powiatu wejherowskiego, który jechał motocyklem wbrew decyzji Starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami. Mężczyzna odpowie za to przestępstwo przed Sądem. Grozi mu kara 2 lat pozbawienia wolności.
Interwencji niezwiązanych z ruchem drogowym też nie brakowało. W sobotę po godzinie 14:00 dyżurny Policji został powiadomiony o znalezieniu w lesie w Malczycach (gm. Cewice) niewybuchów. Natknął się na nie spacerowicz. Skierowani na miejsce lęborscy policjanci z grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego ustalili, że to trzy granaty moździerzowe kal. 82 mm i 83 mm, pochodzące z okresu II wojny światowej. Mundurowi zabezpieczali teren do czasu przyjazd wojskowych saperów. Niewybuchy zostały przetransportowane na poligon celem ich zniszczenia.
Policja przypomina o zachowaniu ostrożności w przypadku takich znalezisk. Niewybuchów nie wolno dotykać ani przenosić. Należy trzymać się z dala od miejsca, w których się znajdują i niezwłocznie powiadomić Policję.
Do tragicznego zdarzenia doszło minionej nocy w Lęborku. Około godziny 23:00 pod kołami pociągu relacji Gdynia – Słupsk zginął 25-letni mieszkaniec powiatu lęborskiego. Policjanci z technikiem kryminalistyki, pod nadzorem prokuratora przez kilka godzin zabezpieczali ślady i dowody oraz przesłuchiwali świadków. Wstępne ustalenia nie wskazują na to by do śmierci mężczyzny mogły przyczynić się osoby trzecie. Jego ciało zostało przewiezione do prosektorium w celu przeprowadzenia badań sekcyjnych. Obecnie śledczy szczegółowo wyjaśniają okoliczności tej tragedii.
Policjanci apelują o zwracanie szczególnej uwagi na wszelkie sygnały świadczące o tym, że ktoś potrzebuje pomocy i może być w kryzysie emocjonalnym. Jeśli będziemy mieć podejrzenie, że czyjeś życie może być zagrożone, dzwońmy pod numer alarmowy 112 i przekażmy służbom jak najwięcej informacji, by pomoc przyszło na czas. Pamiętajmy, że funkcjonują bezpłatne telefony pomocowe dla osób w kryzysie, takie jak m.in. kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych 116 123 i anonimowy bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, czynny 7 dni w tygodniu przez całą dobę.
Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku