Pokazy filmów w ramach przeglądu „Gdynia Dzieciom” po raz pierwszy w tym roku odbędą się również w lęborskim kinie „Fregata”. Przegląd jest częścią Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, najważniejszej polskiej imprezy filmowej. W programie przewidziano mnóstwo projekcji, konkursów i zajęć edukacyjnych oraz spotkań z wybitnymi polskimi twórcami filmowymi. Wszystko to w lęborskiej „Fregacie” od 6 do 10 czerwca 2011 roku.
– To niewątpliwe wyróżnienie dla naszego kina, a zarazem wspaniała okazja dla dzieci i młodzieży do kontaktu z wartościową kinematografią – mówi Paweł Piwka, dyrektor LCK „Fregata”. – Seanse będą się odbywały codziennie od 6 do 10 czerwca o godzinie 9 i 11. Zapraszamy w wszystkich młodych lęborczan, a przede wszystkim nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjum ze swoimi uczniami. Dodatkową atrakcją jest to, że wstęp na seanse jest bezpłatny, ponieważ projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu operacyjnego „Edukacja kulturalna”.
O wstępie grup na seanse decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacje pod numerem telefonu 59 8622-530. Oprócz projekcji na uczniów lęborskich szkół czekają inne atrakcje – konkursy, loterie, baśniowe zabawy z J.Ch. Andersenem, bajkowe zabawy Reksia i jego przyjaciół, oraz terenowa gra miejska, w której uczestnicy poszukają skarbu na terenie Lęborka.
W tym roku organizatorzy przeglądu chcą przedstawić młodym widzom twórczość wspaniałych polskich twórców filmowych. W Lęborku będzie okazja spotkać się z twórcami i aktorami filmu „Awantura o Basię”. W ramach współpracy z Duńskim Instytutem Kultury zostaną zaprezentowane produkcje z tego kraju z ostatnich lat, lubiane i doceniane przez duńskich rówieśników. Natomiast gimnazjaliści zobaczą film „Jutro będzie lepiej” – nagrodzony przez międzynarodowe jury młodzieżowe GenerationKPlus Berlińskiego Festiwalu Filmowego, spotkają się z jego twórcami – Dorotą Kędzierzawską i Arturem Reinhartem, a także wezmą udział w dyskusji z przedstawicielami UNICEFU nt. sytuacji dzieci w różnych częściach świata i praw, które przysługują każdemu dziecku i młodemu człowiekowi.
Program projekcji i wydarzeń w Lęborku:
Poniedziałek, 6 czerwca
godz. 9:00 Opowieść o dwóch komarach
– zapraszamy przedszkola i klasy 1-3
godz. 11:00 Mali hakerzy
(napisy, również dla niesłyszących) – zapraszamy klasy 4-6
Wtorek, 7 czerwca
godz. 9:00 Reksio i przyjaciele 1
Zapraszamy przedszkola i klasy 1-3 (bez dialogów, również dla niesłyszących)
po projekcji spotkanie z animatorami i bajkowe zabawy
godz. 11:00 Strings
(napisy, również dla niesłyszących) – zapraszamy uczniów gimnazjum
Środa, 8 czerwca
godz. 9:00 UNICEF przedstawia: Wyspa czarnoksiężnika
– klasy 1-3
godz. 11:00 Jutro będzie lepiej
– gimnazjum
obie projekcje pod patronatem UNICEF z zajęciami edukacyjnymi
Czwartek, 9 czerwca
godz. 9:00 Awantura o Basię
po projekcji spotkanie z twórcą i aktorami – klasy 4-6
godz. 11:00 Pan samochodzik i praskie tajemnice
po projekcji spotkanie z twórcą i aktorami oraz tematyczna gra miejska – klasy 4-6
Piątek, 10 czerwca
godz. 9:00 Prop i Berta – przedszkola i klasy 1-3
godz. 11:00 Dzikie łabędzie
(napisy, również dla niesłyszących) – przedszkola i klasy 1-3
po projekcji baśniowe zabawy z Andersenem
OPISY
PRZEDSZKOLE, KLASY 1-3
- Reksio i przyjaciele – zestaw krótkich filmów animowanych, reż. Lechosław Marszałek, Polska 1953-1990, 2 x 75 minut
Zestaw 1: Koziołeczek, Różne przygody Gąski Balbinki, W stepach Australii, Jak wygrałem wyścig cyklistów, Na tropach Yeti, Reksio kosmonauta, Reksio i jamnik, Reksio remontuje
Zestaw 2: Pani Twardowska, Brzydula, Reksio wychowawca, w piaskach Gobi, Brzydkie kaczątko, Reksio pielęgniarz, Reksio i Ufo, Reksio i świerszcz
· Opowieść o dwóch komarach, reż. Jannik Hastrup, Dania 2007, 79 minut, film animowany
Opowieść o komarze Egonie, który nie bardzo umie latać. Z pomocą przyjaciół oraz dzięki swojemu sprytowi i dobremu sercu potrafi jednak dokonywać wielkich rzeczy. Komarzyca Dagmara pomaga Egonowi ratować z opresji sympatyczne mrówki.
- UNICEF prezentuje: Wyspa czarnoksiężnika, reż. Kim Hyok, Włochy 2004, 45 minut, film animowany
Podczas sztormu rozbija się łódź. Jej pasażerowie lądują na bezludnej wyspie gdzie spotykają czarnoksiężnika Lucanora.Ten wraz z przyjaciółmi opowiada rozbitkom o prawach dziecka.
- Prop i Berta, reż. Per Fly, Dania 2001, 73 minuty, film animowany
Prop wraz z przyjaciółmi, gadającą krową i małymi trolami, szykuje się do walki z czarami wiedźmy – sąsiadki.
· Dzikie łabędzie, reż. Peter Filnth, Ghita Norby, Dania 2009, 60 minut, film fabularny
Adaptacja znanej baśni Andersena. Księżniczka Elisa jest szczęśliwa ze swoimi jedenastoma braćmi. Pewnego dnia ich ojciec postanawia ponownie się ożenić. Pod wpływem tajemniczej mocy nowej Królowej, Król odsyła córkę z zamku, a bracia zostają zaczarowani w łabędzie. Dobra wróżka mówi Elisie, jak ma uwolnić braci, szyjąc dla nich koszule z pokrzyw.
KLASY 4-6
- Mali hakerzy, reż. Christian E. Christiansen, Dania 2009, 91 minut, film fabularny
Timie – dwunastoletni kujon i jego przyjaciel Alexander chcąc umocnić przyjaźń i zyskać na popularności wypożyczają sprzęt do filmowania. Chłopcy zaczynają niewinnie od monitorowania szatni dziewcząt. Wiedza zdobyta podczas podglądania, okazuje się bardzo pomocna, ale może też przysporzyć kłopotów…
- Awantura o Basię, reż. Kazimierz Tarnas, Polska 1995, 104 minuty, film fabularny
Adaptacja prozy Kornela Makuszyńskiego. Na dziesięciolecie małżeństwa znanego pisarza Stanisława Olszowskiego z uroczą Stanisławą Olszańską ich przybrana córka, piętnastoletnia Basia, przygotowała w prezencie album rodzinny. Z niego poznajemy historię sprzed dziesięciu lat.
- Pan samochodzik i praskie tajemnice, reż. Kazmierz Tarnas, Polska 1988, 89 minut, film fabularny
Kinowa wersja powieści Zbigniewa Nienackiego pt. „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”. W krakowskim hangarze nad Wisłą pan Tomasz i jego młodzi koledzy Bartek, Piątek, Niedziela i Poniedziałek szykują do drogi niezwykły samochód, który potrafi zmieniać się w latający talerz. Przyjaciele jadą do Pragi, Tomasz bowiem otrzymał informację o kradzieży z zamku w Oporowie obrazu „Sąd rabina Love” oraz książki Davida Katza. W Pradze, w mieszkaniu państwa Dohnalów wita ich kilkunastoletnia Ludmiła oraz jej starsza siostra, która jest kustoszem. Wszyscy przeżywają niezwykłe przygody związane z poszukiwaniem obrazu oraz ukrytego skarbu. Okazuje się, iż w sprawę był zamieszany pan Skvarek, historyk sztuki, pracujący wcześniej z siostrą Ludmiły.
GIMNAZJUM
- Strings, reż. Anders Ronnow-Klarlund, Dania 2005, 88 minut, film lalkowy
Film w konwencjach mitycznej fantasy. Główne role grają drewniane marionetki, a akcja toczy się w baśniowej krainie. Władający nią dobry król traci życie w wyniku nikczemnej intrygi wrogów. Tajemnicze dłonie plączą nitki kierujące ludzkim losem, odsłaniając ukryte powiązania między niebem a ziemią…
- Jutro będzie lepiej, reż. D.Kędzierzawska, Polska-Japonia 2010, 118 minut, film fabularny
Trójka bezdomnych małych chłopców, mieszkających na dworcu kolejowym w jednym z rosyjskich miast, postanawia uciec przez zieloną granicę do Polski. Wydaje im się, że tu czeka na nich lepsze życie – dom, szkoła, życzliwi ludzie.