W tym roku w Lęborku ruszy trzecia edycja budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy Lęborka po raz kolejny będą mogli złożyć swoje propozycje, które… być może zostaną zrealizowane. Miasto bardzo niechętnie realizuje inwestycje, których domagają się mieszkańcy. Spróbuję odpowiedzieć dlaczego tak się dzieje i co nie zostało zrealizowane.
Przypomnijmy, że miasto w ramach budżetu obywatelskiego przeznacza na inwestycje kwotę miliona złotych. W 2014 r. wybrano 7 projektów, które miały zostać zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
1. Nowocześnie i bezpiecznie. Plac Zabaw w Parku im. Michalskiego
2. Poprawa stanu nawierzchni Bulwaru turystyczno-rekreacyjnego nad rzeką Łebą – od Zamku Krzyżackiego do starego basenu
3. Ścieżka zdrowia wraz z oświetleniem w Parku Chrobrego
4. Po zdrowie na siłownię „pod chmurką”
5. Sportowa przyszłość z Pogonią Lębork
6. Budowa infrastruktury rekreacyjnej – Tęczowa Kraina Zabawy dla małych Lęborczan w Parku Chrobrego
7. Plac zabaw przy ul. Olimpijczyków
Dwie z siedmiu inwestycji zostały zrealizowane tylko połowicznie. Nie wykonano w całości projektu 2 i 3, czyli bulwar nad rzeką Łebą zrobiono w części, a ścieżka zdrowia w parku Chrobrego co prawda jest, ale bez oświetlenia. Dużo do życzenia pozostawiają także inne inwestycje, jak np. plac zabaw w parku Michalskiego. Miało być nowocześnie i bezpiecznie, a… jest jak jest. W przetargu miasto wybierało najdroższe opcje, przez co sam plac zabaw jest mało funkcjonalny. Chciano np. kupić urządzenia z metali nierdzewnych a podłoże wykonano metodą natryskową za ok. 100 tys. zł (to połowa kosztów przeznaczonych na przebudowę tego placu!).
Jeszcze gorzej sytuacja ma się z projektami zaakceptowanymi w ubiegłym roku. W 2015 również wybrano 7 projektów i było to:
1. Małpi gaj – zabawowy raj. Strefa aktywności i rekreacji dla dzieci
2. Dofinansowanie zakupu sprzętu dla chóru Sanktuarium św. Jakuba Apostoła
3. Tor wrotkarski przy stawku w parku Chrobrego
4. Plac sportów miejskich
5. Dziękczynienie za 70 lat pracy franciszkanów w Lęborku
6. Rozwój sportowy Lęborka z klubem sportowym Agoga
7. Budowa parkingu przy ul. Teligi (obok kościoła)
Do tej pory ukończono tylko projekty, które nie wymagały pracy ze strony urzędników. Przeznaczono pieniądze na zakup sprzętu dla chóru w Sanktuarium św. Jakuba oraz pokryto koszty związane z rocznicą 70-lecia pracy franciszkanów i klub sportowy Agoga. Zrealizowanie tych projektów wynikało zapewne tylko dlatego, że sami zainteresowani zrobili to, co do nich należało. Pozostałe projekty nie zostały zrealizowane lub, jak mnie poinformowano w ratuszu, są w trakcie realizacji.
Dlaczego tak się dzieje, że pomysły mieszkańców są niechętnie (lub wcale) realizowane przez ratusz i burmistrza miasta? Moi rozmówcy uważają, że są tego dwie przyczyny.
– Miasto prawdopodobnie nie ma na to pieniędzy, dlatego odwleka inwestycje w czasie – uważa Arkadiusz Mielewczyk, pomysłodawca budżetu obywatelskiego w Lęborku. – Wiemy przecież, że miasto ma ogromny deficyt, a długi te trzeba jakoś pokryć. Jednak przyjmując do realizacji budżet obywatelski i przeznaczając na niego określoną kwotę, powinno się to realizować. Lęborczanie mają dobre i ciekawe pomysły, ale rzeczy te nie są robione lub robione byle jak. Nie spotkałem się z tym w innych miastach.
Radna miejska Bożena Pobłocka, która była pomysłodawczynią projektu „Budowa parkingu przy ul. Teligi (obok kościoła)” uważa natomiast, że jest inny powód działania ratusza i burmistrza Witolda Namyślaka.
– Burmistrz zachowuje się tak, jakby chciał zdyskredytować pomysł istnienia budżetu obywatelskiego – uważa radna Pobłocka. – Od samego początku pan Namyślak był przeciwny temu pomysłowi, tylko dlatego, że sam nie był jego wnioskodawcą. Osobiście mówił, że nie ma nic przeciwko budżetowi i że to rada zdecyduje. Ale rada zdecydowała i teraz burmistrz, i podlegli mu urzędnicy, powinni dążyć do realizacji tego budżetu. Od kilka miesięcy walczę o parking przed kościołem, który służyłby wszystkim mieszkańcom osiedla Sportowa. Miasto zamiast wszytko załatwić szybko i sprawnie przedłuża sprawy formalne, po co? Komu to służy?
Jak będzie wyglądał budżet obywatelski 2016? W ubiegłym roku (16 stycznia) miasto ogłosiło na swojej stronie, że przyjmowane są od 2lutego wnioski w ramach budżetu obywatelskiego. W tym roku do tej pory na stronie UM żadnej informacji nie ma. Szkoda tylko, że taki ciekawy projekt, jakim jest budżet obywatelski, jest przez władze miasta skutecznie niszczony.
Adam Reszka