Podpisano umowę na projekt linii kolejowej do przyszłej elektrowni jądrowej w lokalizacji Kopalino/Lubiatowo. PKP Polskie Linie Kolejowe zawarły ją z konsorcjum firm „Multiconsult Polska” i „Transprojekt” Gdański. Koncepcja i dokumentacja projektowa ma powstać w ciągu 27 miesięcy. Dotyczy przebudowy istniejących i budowy nowych linii łączących Wejherowo i Lębork z Choczewem, Łebą oraz Lubiatowem. Koncepcja ma powstać w dwóch, znacząco różnych wariantach. Wciąż możliwe jest, że inwestycja ta przyczyni się do rozwoju połączeń pasażerskich w regionie. Będzie kosztowała 58 mln złotych brutto.
Jak już wspomniano wykonawca przygotuje dokumentację w bardzo szerokim zakresie. Najpierw będą to koncepcje programowo – przestrzenne dla dwóch wariantów inwestycji, które od początku rozpatrywała PKP PLK. Wariant podstawowy obejmuje modernizację linii kolejowej nr 230 na odcinku Wejherowo – Choczewo wraz z budową nowych odcinków, modernizację linii nr 229 na odcinku Lębork – Łeba, budowę nowego fragmentu linii kolejowej z Choczewa poprzez elektrownię jądrową do połączenia z linią nr 229 w obszarze stacji Steknica oraz budowę łącznicy do linii nr 229 w kierunku Łeby.
Drugi wariant wskazano jako opcjonalny – zakłada modernizację linii kolejowej nr 230 na odcinku Wejherowo – Garczegorze, linii nr 229 na odcinku Lębork – Garczegorze, budowę nowej linii z Choczewa do elektrowni jądrowej Lubiatowo – Kopalino oraz łącznicy do linii nr 230 w kierunku Lęborka. Konsorcjum przygotuje następnie projekty budowlane i wykonawcze wraz z pozyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych. Spółka PKP PLK zastrzegła, że pozwolenie na budowę zostanie wydane dla jednego z dwóch wariantów inwestycji.
Realizacja inwestycji zapewni sprawny i bezpieczny dowóz ładunków na potrzeby budowy elektrowni i jej eksploatacji. – To nie tylko kwestia budowy elektrowni, ale również jej późniejszej eksploatacji, w tym wywozu odpadów – wyjaśniał na konferencji prasowej prezes PKP PLK Ireneusz Merchel. Dlatego możliwy będzie dojazd pociągów towarowych o maksymalnej długości do 750 metrów i nacisku osi 221 kN (22,5 t/oś).
Jak podkreślali decydenci, uruchomienie pociągów dla mieszkańców powiatów lęborskiego i wejherowskiego zależy od decyzji organizatorów transportu (urzędu marszałkowskiego i ewentualnie ministerstwa infrastruktury). Przygotowana w tym celu ma zostać nieczynna obecnie linia nr 230 oraz linia nr 229, wykorzystywana na odcinku Lębork – Łeba wyłącznie w sezonie letnim. Istniejące stacje i przystanki zostaną zmodernizowane, planuje się także budowę nowych. Wszystkie zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Po realizacji inwestycji pociągi pasażerskie i towarowe mają pojechać z prędkością do 120 km/h, choć wiceminister Andrzej Bittel zapewnił, że zostaną wykonane analizy dla prędkości rzędu 160 km/h, a prezes Merchel podkreślił, że spółka stara się trzymać w nowych inwestycjach standardu 200 km/h.
– Nie tylko prowadzimy rekordowe inwestycje na kolei, ale i planujemy kolejne. Tak odważne inwestycje jak elektrownia jądrowa, która powstanie w Polsce, wymagają dobrego skomunikowania nie tylko drogowego, ale też kolejowego – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
– Aby powstała nowa linia kolejowa, należy przeprowadzić żmudny etap przygotowań, w ramach którego powstaje m.in. projekt budowlany i wykonawczy. Tak jest też w tym przypadku. Nasze działania planujemy na wiele lat do przodu, ponieważ poważnie traktujemy rozwój Polski i wiemy, że wybiega on poza horyzont tej czy innej kadencji. Oprócz tego, że rząd realizuje bardzo ważną inwestycję z zakresu energetyki, to również w jej ramach nastąpi poprawa warunków życia mieszkańców tamtego rejonu poprzez zmodernizowanie infrastruktury kolejowej, która będzie służyła w wektorze pasażerskim i towarowym – dodał Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
– Inwestycja zwiększy atrakcyjność transportową i turystyczną regionu. Cały projekt elektrowni jądrowej to jest gigantyczne przedsięwzięcie, które na Pomorzu spowoduje, że będzie więcej dobrze płatnych miejsc pracy, że gminy będą beneficjentami znacznych środków finansowych – mówi rzecznik rządu Piotr Müller.
Źródło informacji i grafika: rynek-kolejowy.pl, zdjęcie: Ministerstwo Inwestycji (FB)




