Rada Gminy Cewice jednogłośnie przyjęła uchwałę o niewyrażeniu zgody na utworzenie w budżecie gminy Funduszu Sołeckiego w 2024 roku. Jak uzasadniał wójt Jerzy Bańka utrzymanie funduszu którym zarządzają mieszkańcy to strata kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Co ciekawe fundusz taki z powodzeniem od lat funkcjonuje w gminie Nowa Wieś Lęborska i jak mówią sołtysi nie są to absolutnie środki stracone.
– To już będzie trzeci rok gdy funkcjonujemy bez funduszu sołeckiego. Nie wiem jak Państwo, ale moje odczucie jest takie, że to jest z korzyścią dla nas, dla gminy – przekonywał radnych na sesji gminy wójt Jerzy Bańka. – Szereg zadań możemy zrealizować konkretnych, a przy tych stawkach, przy obecnych cenach po prostu znowu byśmy rozdrabniali zadania ponosili koszty na kierowników budowy, inspektorów nadzoru, tracilibyśmy setki tysięcy złotych niepotrzebnie. Dzwoniłem po innych gminach, rozmawiam na spotkaniach z innymi włodarzami. Odstępują oni również, już wcześniej odstąpili. Już nieliczne, nawet bardzo nieliczne gminy które mają Fundusz Sołecki.
Fundusz sołecki to środki finansowe wyodrębnione w budżecie gminy, które są zagwarantowane dla sołectw na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków ich życia. To zebranie wiejskie – czyli mieszkańcy danego sołectwa podejmują decyzje na co mają zostać wykorzystane ww. środki finansowe. O przyznanie środków z Funduszu Sołeckiego mogą ubiegać się Sołtysi wraz z Radą Sołecką.
W praktyce gminy wykorzystują te środki np. na wyposażenie świetlic wiejskich, zmiany w zagospodarowaniu przestrzeni wiejskiej, tworzenie centrów rekreacyjnych, promowanie wsi, tworzenie placów zabaw, tworzenie warunków do rozwoju turystyki we wsi i okolicach, położenie chodnika przy drodze gminnej, organizację imprez okolicznościowych i kulturalnych, oświetlenie drogi gminnej, doposażenie szkoły w materiały edukacyjne oraz sadzenie drzew i krzewów.
W ramach ustawy o funduszu sołeckim można realizować wspólne przedsięwzięcia służące wszechstronnemu rozwojowi miejscowości i poprawie jakości życia mieszkańców obejmujących kilka sołectw. Często w ich realizację włączają się sami mieszkańcy swoją pracą obniżając koszt wykonania zadania np. odmalowania świetlicy, placu zabaw itp.
