Obowiązkowa segregacja odpadów na Cmentarzu Parafialnym w Lęborku wyrwała się spod kontroli. Liczba posegregowanych odpadów jest tak duża, że nie mieszczą się one w zbyt rzadko opróżnianych pojemnikach. Obowiązująca od 1 stycznia 2023 roku segregacja odpadów na cmentarzu wciąż nie jest wolna od wad, choć jako plus należy przyznać, że coraz lepiej idzie segregowanie odpadów. Jakie są grzechy systemu segregacji odpadów na cmentarzu? Znaleźliśmy ich siedem:
1. Zbyt rzadki wywóz odpadów
Sobotni spacer po cmentarzu pokazał, że większość pojemników jest przepełniona. Dotyczy to przede wszystkim dzwonów na plastik i kontenerów na odpady zielone. Te drugie są dość wysokie. Nie każdej np. starszej osobie łatwo wrzucić do niego odpady.
2. Brak wydzielonych stref
Widok walających się śmieci tuż przy grobach jest bardzo przykry. Wszystkie pojemniki postawione są na ziemi. Brakuje przy nich wygrodzeń, pół wiat, ścianek izolujących pojemniki od terenu pochówku. Szczególnie przegłębiający, i to od lat, jest bałagan w pobliżu grobu dzieci utraconych.
3. Pojemniki rozrzucone po cmentarzu
Bywają miejsca w którym nie ma dostępnych pojemników na wszystkie trzy frakcje odpadów. Najczęściej zgrupowane są ze sobą pojemniki na plastik i szkło. Opady zielone wrzuca się w innej części cmentarza co może zniechęcać do segregacji.
4. Odpady zielone razem z folią
Złą praktyką jest wrzucanie odpadów zielonych łącznie z opakowaniem. Tym samym do kosza na BIO odpady trafiają kwiaty razem z folią. Takich przypadków widać w kontenerach mnóstwo.
5. Szkło a plastik. Wszyscy znają różnice?
Zdarzają się pomyłki w przypadku zniczy. Estetycznie wyglądające plastikowe znicze ludzie mylą z tymi szklanymi i wrzucają plastikowe do pojemników ze szkłem.
6. Znicze elektryczne trzeba najpierw zdemontować
Zgodnie z regulaminem segregacji na cmentarzu odpady takie jak akumulatory z elektronicznych zniczy, czy zużyte baterie ze zniczy solarnych można oddać do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych oraz w sklepach i urzędach. Nie można ich wrzucać do pojemników na cmentarzu co często się zdarza.
7. Pamięć mierzona tonami odpadów
Wciąż pamięć o zmarłych mierzymy liczbą i wielkością stawianych zniczy czy ogromną liczbą kwiatów. Zbyt mało kupujemy wymiennych zniczy czy korzystamy z regału na zużyte znicze.
Segregacja odpadów na cmentarzu w Lęborku od 1 stycznia 2023 r. polega na wyodrębnieniu odpadów:
1) biodegradowalnych: gałęzie, liście, trawa, kwiaty cięte, kwiaty z ziemią bez doniczek, naturalne wieńce, które będą wrzucane do kontenera KP-7 oklejonego informacją o odpadach biodegradowalnych BIO,
2) tworzyw sztucznych oraz metali: wkłady do zniczy, folie opakowaniowe, plastikowe oraz metalowe elementy zniczy, elementy wieńców z tworzyw sztucznych, sztuczne kwiaty wiązanki, plastikowe doniczki bez ziemi – pojemniki (typu dzwon) koloru żółtego,
3) szkła: znicze szklane bez plastikowych elementów i wkładów, wazony szklane – pojemniki (typu dzwon) koloru zielonego,