Muzeum w Lęborku organizuje w dniach 12 (sobota) i 13 (niedziela) września 2015 r. w godz. 10.00 – 16.00 Europejskie Dni Dziedzictwa. Wstęp w tych dniach do muzeum jest bezpłatny. Muzeum zaprasza m.in. do obejrzenia dwóch wystaw stałych oraz wystaw czasowych.
„Odkrywanie przeszłości”
W Muzeum w Lęborku prezentowana jest niezwykle bogata kolekcja zabytków archeologicznych. W ramach chronologicznie prezentowanej ekspozycji można poznać prahistorię ziemi lęborskiej na tle najdawniejszych dziejów Pomorza. Wśród unikatowych zbiorów odnajdziemy eksponaty, które znalazły się tu już w czasach przedwojennych, jednakże przeważająca większość pochodzi ze współczesnych badań wykopaliskowych prowadzonych przez muzeum. Na uwagę zasługuje niepowtarzalna kolekcja popielnic twarzowych kultury pomorskiej z początków epoki żelaza, na których umieszczono detale twarzy ludzkich oraz rozbudowaną ornamentykę roślinną i astralną. Muzeum szczyci się również pokaźnym zbiorem zabytków z okresu wpływów rzymskich (początki naszej ery). Na tę część ekspozycji składają się liczne ozdoby ciała i stroju wykonane z brązu, srebra i złota, naczynia metalowe, przedmioty codziennego użytku, narzędzia oraz broń. Niektóre z prezentowanych egzemplarzy zostały wykonane na terytorium Cesarstwa Rzymskiego.
Wystawa historyczna
W Muzeum w Lęborku można zwiedzić stała ekspozycję historyczną dotyczącą historii ziemi lęborskiej od wczesnego średniowiecza po okres lokacji miasta Lęborka przez Zakon Krzyżacki. Wystawa prezentuje burzliwe dzieje grodu w Białogardzie, która w swej historii kilkakrotnie była świadkiem walk królów Polski z książętami pomorskimi o wpływy na tym terenie.
Można również zwiedzić pozostałe stałe ekspozycje, m.in. Gabinet numizmatyczny, Gabinet Paula Nipkowa oraz ekspozycje prezentujące wnętrze mieszkalne chaty kaszubskiej z przełomu XIX i XX wieku. W dwóch pomieszczeniach zostały zgromadzone eksponaty kultury materialnej, które obrazują wygląd izby głównej oraz pomieszczenia sypialno-bawialnego.
Dodatkowo Muzeum w Lęborku prezentować będzie wystawę czasową p.t. „Dawno, dawno temu…”. Na wystawie będzie można zobaczyć zabytki pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych w Lęborku w latach 2010 – 2014. W większości przypadków wykopaliska miały charakter ratowniczych badań archeologicznych i odbywały się w ramach realizacji projektowych Gminy Miasto Lębork. Zasięg badanego terenu objął teren starego miasta. Zabytki eksponowane na wystawie pochodzą ze średniowiecza oraz z nowożytności.
Jeszcze jedna atrakcja czeka na zwiedzających – wystawa czasowa malarstwa "NIKIFOR". Eksponaty na wystawę zostały wypożyczone z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie
W dniach 12 – 13 września udostępnione będą również dwie baszty, baszta nr 24 (ul. Derdowskiego) prezentująca broń i uzbrojenie z XIV wieku oraz baszta nr 27 (ul. Basztowa), w której znajduje się niewielka ekspozycja ukazująca sztukę ludową Kaszub oraz ziołolecznictwo uprawiane na terenie Kaszubszczyzny.
W piwnicach Muzeum można będzie obejrzeć film z animacją 3D „Średniowieczne obwarowania Lęborka".
red