25/12/2024
Aktualności

„Obszar chronionego krajobrazu Wzgórz Lęborskich” – skąd wzięła się ta tablica?

reklama
„Obszar chronionego krajobrazu Wzgórz Lęborskich” – skąd wzięła się ta tablica?

W ostatnich dniach na terenach objętych wycinką drzew pod przyszłą trasę „S6” pojawiła się opatrzona godłem państwowym tablica o treści: „Obszar chronionego krajobrazu Wzgórz Lęborskich”, która stanęła na skraju lasu przy ul. Kusocińskiego, tuż za wjazdem na oś. Leśne. I to właśnie w tej nietypowej sprawie skontaktowali się wczoraj z redakcją nasi czytelnicy. Poniżej, pełna treść ich maila:

reklama

Pragniemy Państwa zainteresować pewnym kuriozum, które zauważyliśmy w ostatnich dniach. Otóż, od ok. 2 miesięcy trwa intensywna i na wielką skalę wycinka drzew w lesie jako przygotowanie do budowy trasy S6 wraz z węzłem. Co najmniej dwa wzgórza zostały ogołocone z drzew i prawdopodobnie zostaną zniwelowane przy budowie trasy. Ścieżki w lesie są totalnie zdewastowane przez ciężki sprzęt, więc już teraz spacerować po lesie nie można. Straszne i skandaliczne jest to, że mieszkańcy Lęborka zostali praktycznie odcięci od pięknego lasu, przypominającego krajobraz lasu górskiego z wąwozami, który był miejscem rekreacji i sportu bardzo wielu mieszkańców, a także miejscem imprez sportowych.

Jednak, jeszcze bardziej skandaliczne jest pojawienie się w ostatnich dniach tablicy o treści: „Obszar chronionego krajobrazu wzgórz lęborskich opatrzony godłem państwowym. Tablica stoi na skraju lasu przy ul. Kusocińskiego, tuż za wjazdem na os. Leśne. Fotografie tablicy z widokiem na ul. Kusocińskiego i os. Leśne przesyłam w załączeniu.

Wygląda to na ponury żart, ale nasuwają się następujące pytania:

– jaka instytucja postawiła tę tablicę? (tablica nie ma podpisu)

– od kiedy został ustanowiony obszar chronionego krajobrazu wzgórz lęborskich, o ile rzeczywiście został ustanowiony?

– jeżeli to nie jest ściema, to dlaczego pozwolono, aby budowa S6 przebiegała przez taki obszar?

Bardzo prosimy o wyjaśnianie tej sprawy poinformowanie o wynikach „dziennikarskiego śledztwa”. Pozdrawiamy….

W przedmiotowej sprawie skontaktowaliśmy się z Rzecznikiem Prasowym „Nadleśnictwa Lębork” – Alicją Kąckowską, która przesłała nam… „Stanowisko Nadleśnictwa Lębork”. Poniżej pełna jego treść:

W dniu 20.01.br Nadleśnictwo Lębork przystąpiło do wycinki drzew i krzewów jako pierwszego etapu realizacji inwestycji drogowej pn. „Budowa drogi ekspresowej S6 na odcinku Słupsk- Bożepole Wielkie, Zadanie 5. w Leśnice (bez węzła) – w Bożepole Wielkie (bez węzła)”.

Na mocy Decyzji Wojewody Pomorskiego 1zrid/2023/MCH z dn. 12.01.br, Nadleśnictwo Lębork zostało wywłaszczone z terenu przeznaczonego pod inwestycję drogową. W związku powyższą decyzją mającą charakter rygoru natychmiastowej wykonalności, Nadleśnictwo Lębork zostało zobowiązane do wydania nieruchomości, w tym gruntów leśnych po uprzednim usunięciu drzew i krzewów. W tym celu Nadleśnictwo Lębork przeprowadziło postępowanie przetargowe na wycinkę drzew i krzewów, które zostało przygotowane na podstawie poniższych aktów prawnych:

1)       ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych  na podstawie art. 20b, 21,21a ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1363, z 2021 r. poz. 784,1228) dalej Ustawa;

2)       Decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dn. 30.05.2014 r. (RDOŚ-Gd-WOO.4200.3.153.2011.AJA.ES)

3)       Decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dn. 04.01.2016 r. (DOOŚ-OAII.4200.38.2014.JSz.17)

Nadleśnictwo Lębork jest jednostką organizacyjną Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe („PGL LP”), a jednym z jego zadań jest wypełnianie zadań zlecanych przez organy administracji państwowej, w tym przypadku Wojewody Pomorskiego.

W dniu 20.01.br Nadleśnictwo Lębork zamieściło na swojej stronie internetowej informację dotyczącą konieczności realizacji prac związanych z wycinką drzew i krzewów z terenu przyszłej inwestycji na mocy specustawy drogowej, a także informację o zamknięciu tras turystycznych przebiegających przez te tereny oraz tereny bezpośrednio sąsiadujące ze względu na zagrożenia związane z ścinką i zrywką drewna. Na drogach publicznych umieszczono stosowne tablice ostrzegawczo-informacyjne >

https://lebork.gdansk.lasy.gov.pl/witamy/-/asset_publisher/YETV58PHnfuq/content/uwaga-wycinka-drzew-w-zwiazku-z-inwestycja-drogowa-budowa-kolejnego-odcinka-trasy-s6

Po zakończeniu prac związanych z wycinką i wywozem pozyskanego surowca drzewnego Nadleśnictwo Lębork w jak najszybszym czasie postara się przywrócić drogi do stanu sprzed prowadzenia prac, jednakże zaznaczamy, że na mocy porozumień część dróg będzie nadal wykorzystywanych przez Inwestora inwestycji drogowej tj. GDDKiA do prowadzenia prac związanych z budową drogi.

Rozumiemy rozgoryczenie mieszkańców Lęborka o ograniczeniu korzystania przez nich z ulubionych miejsc rekreacji i wypoczynku, jednakże Nadleśnictwo Lębork nie wybierało wariantu jakim będzie przebiegać trasa ekspresowa. Ustalenia dot. wybranego wariantu drogi (wariant południowy) zapadła już na wiele lat przed prowadzeniem tegorocznych prac, co więcej była konsultowana ze społeczeństwem i samorządem, RDOŚ i innymi urzędami zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (z późn. zmianami).

Co do urzędowych tablic informacyjnych „OBSZAR CHRONIONEGO KRAJOBRAZU WZGÓRZ LĘBORSKICH– zostały one postawione przez Urząd Miasta Lęborka. Sama forma ochrony przyrody na tym obszarze jaką jest obszar chronionego krajobrazu została utworzona i wyznaczona w 1981 roku na mocy Uchwały Nr X/42/81 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Słupsku w dniu 8 grudnia 1981 r. W późniejszym okresie wydano również Rozporządzenie Nr 10/98 Wojewody Słupskiego z dnia 19 sierpnia 1998 roku, Rozporządzenie Nr 66/05 Wojewody Pomorskiego z dnia 24 marca 2005 r., Rozporządzenie Nr 23/07 Wojewody Pomorskiego z dnia 6 lipca 2007 r., Uchwałę Nr 1161/XLVII/10 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 28 kwietnia 2010 r., Uchwałę Nr 259/XXIV/16 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 25 lipca 2016 r. oraz Uchwałę Nr 526/XLI/22 Sejmiku Województwa Pomorskiego z dnia 28 marca 2022  r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Wzgórz Lęborskich, która jest aktem obowiązującym, i która to uchwała reguluje aktualny przebieg granic i korektę nazwy jaka obecnie funkcjonuje. W związku z powyższym umieszczono również tablice urzędowe z poprawną nazwą tej formy ochrony przyrody. Powierzchnia aktualna Obszaru Chronionego Krajobrazu Wzgórz Lęborskich to 23.960,01 ha czyli ok. 240 km².

Obszar chronionego krajobrazu jako forma ochrony przyrody wyszczególniony został w Ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (z późn. zmianami) – Art. 23. Zgodnie z zapisami w/w ustawy zakazy, o których mowa w Art. 24 nie dotyczą realizacji inwestycji celu publicznego jaką jest budowa trasy ekspresowej S6, z którą mamy na tym obszarze do czynienia aktualnie

Pozostaje mieć nadzieję, że stanowisko Nadleśnictwa Lębork w pełni rozwiewa wszelkie wątpliwości i stanowi kompleksową odpowiedź na zapytania przedstawione przez naszych czytelników a zarazem mieszkańców Lęborka.

reklama
reklama