W odpowiedzi na interpelację posłanki Agnieszki Pomaski (Platforma Obywatelska) Ministerstwo Infrastruktury przygotowało odpowiedź w sprawie odmowy zainstalowania dwujęzycznych tablic przy drodze ekspresowej nr 6 zwanej „Trasą Kaszubską”. O tablice w języku polskim i kaszubskim zabiegał Kaszubski Zespół Parlamentarny, ale z odpowiedzi resortu wynika, że nie ma szans na spełnienie tego postulatu. Posłowie z Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego wystosowali do ministra infrastruktury protest, domagając się umieszczenia dwujęzycznych tablic – w języku polskim i kaszubskim przy oddanej niedawno do użytku trasie S6.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podkreślała, że oznakowanie, szczególnie na drogach ekspresowych i autostradach, musi być jednolite i zrozumiałe dla wszystkich użytkowników dróg oraz nie powinno rozpraszać uwagi kierowców, stąd decyzja o ustawieniu kaszubskich znaków jedynie w Miejscach Obsługi Podróżnych. Kaszubscy parlamentarzyści odwołali się jednak do zapisów ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym.
(…) Nie akceptujemy postawy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad negującej prawo do umieszczenia dwujęzycznych tablic drogowych na obszarze gmin wpisanych do rejestru prowadzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, na terenie których używane są nazwy w języku kaszubskim (…) – napisali w swoim piśmie.
Z interpelacją w tej sprawie wystąpiła też do Ministra Infrastruktury posłanka Agnieszkę Pomaska (PO). Jej biuro poselskie udostępniło właśnie odpowiedź, która nadeszła z resortu infrastruktury. Osoby, którym zależało nam kaszubskojęzycznych nazwach przy trasie S6 nie będą zadowolone. Według Ministerstwa Infrastruktury umieszczenie dodatkowych nazw miejscowości w języku kaszubskim dwukrotnie zwiększy liczbę wierszy na znakach, co – mając na uwadze dopuszczalną prędkość na drodze ekspresowej S6 – nie pozostanie bez znaczenia dla czytelności oznakowania, wpływając tym samym negatywnie na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego.
(…) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wskazała również, że przepisy dotyczą nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz nazw ulic. W grupie tej nie znajdują się nazwy miejsc obsługi podróżnych i nazwy węzłów drogowych. Istotnym jest, że nazwy te nie stanowią nazw miejscowości. Nazwy węzłów i miejsc obsługi podróżnych często powstają z połączenia nazwy najbliższej miejscowości oraz kierunku geograficznego (np. Koszalin Północ, Sianów Wschód) oraz wskazują na konkretną dzielnicę miasta lub charakterystyczny obiekt w jego obrębie (…) – czytamy w piśmie Ministerstwa Infrastruktury.
Zdaniem resortu przepisy o wspieraniu języka regionalnego wskazują, że nazwy w języku kaszubskim w gminach objętych rejestrem mogą być używane, ale nie musi się to dziać w sposób automatyczny.
Przygotowano za zgodą expresskaszubski.pl (tekst i zdjęcie: Wojciech Drewka)