Wojna w Ukrainie pochłonęła już setki tysięcy ofiar i chociaż świat Zachodni jest zgodny co do tego, że za całe wojenne zło odpowiedzialny jest zbrodniczy rosyjski reżim, to inne zdanie na ten temat ma lęborski radny miejski. Zasugerował, że wojna to kara za grzechy. Kto zgrzeszył? Tego do końca nie wiadomo.
Na obsceniczne treści internetowych wpisów radnego Zbigniewa Rudyka, zwracano uwagę już wielokrotnie. Dotyczy to zarówno treści na jego prywatnym profilu, jak i wyzwisk i ostrych sporów w komentarzach z innymi Internautami. Niestety, żadne dyskusje nie przynoszą efektów, a radny kontynuuje swoją hejterską aktywność. Towarzyszy mu grono wiernych odbiorców – jego wpisy gromadzą dziesiątki komentarzy i udostępnień.
W połowie 2021 roku Facebook zablokował na kilka dni prywatne konto radnego Zbigniewa Rudyka. Blokada dostępu do konta dotyczyła prawdopodobnie wpisu o treści: „CZY ŻYDZI POKAŻĄ KIEDYŚ WDZIĘCZNOŚĆ POLAKOM ZA ICH UKRYWANIE W CZASIE II WOJNY? CZY PRZESTANĄ ZAKŁAMYWAĆ PRAWDĘ O HOLOKAUŚCIE?”. Zgodnie z regulaminem Facebook nie dopuszcza publikowania postów związanych z terroryzmem, działaniami autodestrukcyjnymi, przemocą, nagością, nienawiścią na tle rasy, płci, tożsamości płciowej, choroby lub niepełnosprawności, narodowości, przynależności etnicznej, orientacji seksualnej i wyznawanej religii. Kilkukrotne naruszanie regulaminu grozi czasową blokadą konta lub nawet jego usunięciem.
Mowa nienawiści to wszystkie wypowiedzi, które mają na celu wyszydzanie i poniżanie osoby lub grupy z uwagi na przynależność rasową, etniczną czy religijną, a także płeć, preferencje seksualne, poglądy polityczne, kalectwo czy przynależność do naturalnej grupy społecznej. Na gruncie prawa polskiego mowa nienawiści jest karalna. W polskim prawie można znaleźć kilka przepisów odnoszących się to tego zjawiska. Nie wszystkie agresywne wypowiedzi w sieci można określić jako mowę nienawiści. Szerszym pojęciem jest tzw. hejtowanie. Termin ten stosuje się przede wszystkim do takich wypowiedzi, które są agresywne i nie mają podłoża ideologicznego.






