Na Bałtyku, 22 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa, powstanie morska farma wiatrowa „Baltic Power”. Będzie ona w stanie zasilać rocznie czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat. Wojewoda Pomorski wydał już decyzję „o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy dla przedsięwzięcia pn.: Przyłącze Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego”.
Udziałowcami Baltic Power są Grupa ORLEN i Northland Power. Zgodnie z harmonogramem montaż fundamentów rozpocząć się ma w 2024 roku, w kolejnym montaż turbin, kabli i stacji, a w 2026 r. farma ma zostać oddana do użytku. Jak informuje „Baltic Power” odcinek morski wynosić będzie ok. 23 km, a odcinek lądowy ok. 8 km. Część lądowa przyłącza będzie przechodzić w całości przez tereny nadleśnictwa Choczewo i ominie tereny Natura 2000 (m.in. Siedliskowy Obszar Natura 2000 PLH220003 – Białogóra) i Wydmę Lubiatowską. Kable zostaną wprowadzone do nowej stacji elektroenergetycznej w pobliżu Kierzkowa i Osieków Lęborskich (gm. Choczewo), którą budować będą Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
– Wydana przeze mnie decyzja jest kolejnym etapem procesu inwestycyjnego. Baltic Power stanowi gigantyczną szansę dla naszych przedsiębiorców, firm, dostawców, czy samorządów choćby Łeby, gdzie wybudowany zostanie port serwisowy. To jeden z kluczowych elementów całej inwestycji. Od jego lokalizacji, odległości od farmy zależy stabilność dostaw energii. Jestem przekonany, że realizacja elektrowni wiatrowych na Bałtyku zrewolucjonizuje krajowy system energetyczny i będzie kamieniem milowym rozwoju polskiej energetyki – powiedział Wojewoda Pomorski – Dariusz Drelich.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że pod koniec października br stosowną decyzję środowiskową uzyskała też „Morska Farma Wiatrowa Baltica” (Baltica 2 i Baltica 3), dzięki któremu inwestorzy inwestorzy (PGE Polska Grupa Energetyczna i Ørsted) mogą dzięki temu kontynuować projekt i rozpocząć prace nad pozyskaniem pozwoleń na budowę.
Źródło informacji i zdjęcie: Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, grafika: Power Baltic i Baltica Energy



