Dentofobia, czyli paniczny strach przed wizytą u dentysty to często spotykany przypadek. Według badań cierpi na nią aż połowa Polaków. Początki fobii najczęściej sięgają dzieciństwa. Dziecko demonizuje w swojej głowie stomatologa, ponieważ kojarzy mu się z bólem, długimi godzinami na fotelu, nieprzyjemnym dźwiękiem wiertła i specyficznym zapachem. Później całe życie zmaga się z tym lękiem, który przy odrobinie chęci można wyperswadować. Jakie są na to sposoby?
Czym charakteryzuje się dentofobia?
O dentofobii świadczy strach przed postacią dentysty, jego gabinetem, a także zabiegami wykonywanymi w obrębie jamy ustnej, dźwiękiem wydawanym przez aparaturę stomatologiczną, a nawet umówieniem się na wizytę. Takiemu lękowi towarzyszą zazwyczaj objawy typowe dla fobii, czyli drżenie mięśni, zaburzenia trawienia, nadmierna potliwość oraz przyspieszone bicie serca. Jeśli na myśl o wizycie u stomatologa pojawiają się bóle brzucha, niestrawność, biegunka lub problemy ze snem, to oznacza, że niestety cierpimy na dentofobię.
Dlaczego nie warto bać się dentysty?
Paniczny lęk przed stomatologiem sprawia, że odkładamy wizytę w gabinecie tak długo, jak tylko jest to możliwe. Decydujemy się na to dopiero w ostateczności. A wtedy może być już za późno. Choroby uzębienia mogą mieć bardzo negatywne skutki nie tylko dla jamy ustnej, ale także mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zagrożony jest tutaj układ krążenia, a zwłaszcza serce. Poprzez zaniedbywanie stanu uzębienia może wpłynąć na jakości pracy nerek. Obniża się także ogólne samopoczucie, towarzyszą nam nawracające migreny, bóle mięśni i stawów. Nieleczone uzębienie może rozwijać cukrzycę w organizmie.

Sposoby na pozbycie się lęku przed stomatologiem
Dzisiaj gabinety i kliniki stomatologiczne dbają o jak najwyższy komfort swoich podopiecznych. Zależy im na tym, aby oswajać pacjentów z tym miejscem już od najmłodszych lat. Organizują dla dzieci specjalne wizyty adaptacyjne, podczas których pokazują im gabinet, sprzęt dentystyczny i opowiadają o wszystkim w formie bajki. To sprawia, że później jest to dla dzieci czymś zwyczajnym. W przypadku dorosłych z dentofobią zaleca się przed wizytą dobrze wyspać, przyjechać wcześniej i na fotel położyć się ze swoją ulubioną muzyką w słuchawkach. Warto również przeprowadzić ze swoim lekarzem rozmowę. To pomoże mu lepiej zadbać o komfort pacjenta. Najlepiej, gdy osoba z fobią wypracuje u siebie nawyk dentystyczny i regularnie odwiedza gabinet dwa razy w roku. Wtedy o wiele łatwiej jest stawić temu czoła.
Partner artykułu: A-line