Z ostatniego posiedzenia Rady Gminy Nowa Wieś Lęborska najbardziej zainteresowały nas dwa tematy. Jednym z nich było sprawa rezygnacji władz sołeckich w Sołectwie Czarnówko. Naszą redakcję zaintrygowało szczególnie to, cóż takiego wydarzyło się w tym sołectwie, że nawet podczas sesji rady gminy nie zdecydowano się o tym mówić, a tym co nawet i chcieli uchylić rąbka tajemnicy… odebrano w zasadzie głos. Ponieważ uważamy, że mieszkańcom tej gminy należy się wyjaśnienie tej sprawy, spróbowaliśmy dowiedzieć się… „o co tam poszło ?”
Jak dowiedziała się nasza redakcja od jednego z uczestników, w dn. 13.09.br w Urzędzie Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej odbyło się zebranie mieszkańców sołectwa Czarnówko. Zebranie odbyło się celem podziału funduszu sołeckiego. Na zebraniu oprócz mieszkańców, sołtysa i członków rady sołeckiej byli również Z-ca Wójta – Pani Monika Włusek oraz radni gminni Katarzyna Frankowska-Kręcisz i Marek Baranowski. Na początku zebrania p. Monika Włusek przedstawiła zrealizowane i zaplanowane inwestycje na terenie sołectwa Czarnówko. Wspomniała m.in. o zakończeniu prac związanych z wymianą nawierzchni drogi gminnej do miejscowości Kanin, remoncie drogi i wykonaniu nawierzchni ul. Świerkowej i części ul. Łąkowej, inwestycji związanej z budową świetlicy wiejskiej oraz o inwestycji, dotyczącej dokończenia ul. Pałacowej poprzez położenie nawierzchni asfaltowej (chodziło o odcinek do ostatniego budynku położonego przy tej ulicy o dł. 92 m), co miało też kosztować ok. 30 tys. zł.
Po tym jak p. Wicewójt wymieniła w planach inwestycyjnych Gminy NWL ul. Pałacową część mieszkańców zaczęła uniesionym głosem i nerwowym zachowaniem wyrażać swoje oburzenie. Wspominając o w/w inwestycji p. Monika Włusek zaznaczyła, iż dokończenie tej ulicy nastąpi na wniosek radnego Marka Baranowskiego. Część mieszkańców zaczęła jednak kwestionować jej zasadność. Radny Baranowski tłumaczył, że złożył ten wniosek aby ulica ta została wreszcie zakończona i by już do niej później nie wracać. Jednak nie przekonało to części mieszkańców. Padły też zarzuty wobec Radnej Frankowskiej-Kręcisz, dlaczego jako radna gminna z rejonu Czarnówka nie wystąpiła z wnioskiem np. o dokończenie ul. Łąkowej skoro Radny Baranowski mógł złożyć wniosek w sprawie ul. Pałacowej. Pani Wójt widząc reakcję części mieszkańców związanych z tą inwestycją zaproponowała, że Urząd Gminy może w sumie „zablokować” tą inwestycję, bo i tak raczej w tym roku nie zostanie zrealizowana. Kilkukrotnie powtarzała zebranym o możliwości „zablokowania” tej inwestycji poprzez ewentualnie głosowanie. Można było odnieść wrażenie, że Pani Wójt wręcz do tego zebrane osoby zachęcała.
Zaczęła się burzliwa dyskusja, jednak ostatecznie większość zebranych nie chciała poddać głosowaniu wniosku o zablokowanie tej inwestycji. Nadmienić należy, że złożony przez Radnego Baranowskiego wniosek został przedyskutowany i przegłosowany czyli zatwierdzony przez większość radnych Gminy, nie była to więc decyzja samego wnioskodawcy. Zastanawiać mogło natomiast zachowanie Pani Wójt, dlaczego tak bardzo „namawiała” do głosowania i złożenia formalnego wniosku o zablokowanie tej inwestycji, choć z drugiej strony, jak daną inwestycję się zaczyna to powinno się także doprowadzić do jej końca. Dziwić mogą jedynie poczynania włodarzy gminy, mających jakby inne podejście do tej sprawy.
Ostatecznie, dzień po zebraniu do Urzędu Gminy w Nowej Wsi Lęborskiej wpłynęły pisemne rezygnacje z pełnionych funkcji złożone przez Sołtysa i Radnych Sołectwa Czarnówko. Co ciekawe, nikt z włodarzy Gminy Nowa Wieś Lęborska nie próbował dociekać przyczyn tej decyzji, bądź przynajmniej spróbować ją wyjaśnić. Nic jednak takiego się nie stało… Sołtys i radni Sołectwa Czarnówko uzasadniali swoją rezygnację względami osobistymi, ale jak dotychczas nie udało się ustalić prawdziwych powodów ich decyzji. I jakby dalej… nikomu na tym specjalnie nie zależało. Dlaczego całą tą sprawę zdecydowano się „zamieść pod dywan” ?
Radni przegłosowali uchwały w sprawie zarządzenia wyborów uzupełniających Sołtysa i wyborów uzupełniających do Rady Sołeckiej Sołectwa Czarnówko i jakby na tym zamknęli cały ten temat…
Z ostatniej chwili (godz. 15):
Już po publikacji w/w materiału otrzymaliśmy telefon od innego uczestnika w/w spotkania sołeckiego, który stanowczo oświadczył, że nieprawdą jest, by p. Wicewójt do czegokolwiek nakłaniała uczestników zebrania wiejskiego Sołectwa Czarnówko, jakie odbywało się w UG w Nowej Wsi Lęborskiej. Jego zdaniem było wręcz przeciwnie, bo to sami mieszkańcy domagali się cofnięcia pieniędzy z inwestycji na ul. Pałacowej i przekazania ich na każdą inna ulicę, której remont byłby wskazany. Co więcej mieszkańcy wsi twierdzą, że ul. Pałacowa jest w dobrym stanie technicznym (stary poniemiecki bruk) i nie wymaga na tą chwilę jakiegokolwiek remontu…
Wielka szkoda, że nie można było tego wszystkiego wyjaśnić na wczorajszej Radzie Gminy !
