Uczniowie klas ósmych Zespołu Szkół w Garczegorzu razem ze swoimi wychowawczyniami Magdaleną Ośnicką i Marią Cieszkowską uczestniczyli w oficjalnych obchodach 83 rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego Stutthof. Szkoła pod patronatem „Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof” od wielu lat uczestniczy regularnie w wydarzeniach związanych z wydarzeniami historycznymi związanymi z historią obozu. Do Sztutowa wraz z uczniami pojechał poczet sztandarowy szkoły.
Rocznicowe uroczystości odbyły się na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady Stutthof w Sztutowie. Rozpoczęły się one od odegrania Hymnu Państwowego i powitania gości przez dyrektora „Muzeum Stutthof” w Sztutowie – Piotra Tarnowskiego. Następnie miały miejsce okolicznościowe przemówienia, w tym m.in. byłego więźnia Tadeusza Rydzewskiego, który trafił do obozu w grudniu 1943 r. i został zarejestrowany pod numerem 27164.
Piękną oprawę uroczystości zapewniła Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP. Pod pomnikiem Walk i Męczeństwa w hołdzie ofiarom delegacje złożyły kwiaty. Uczniowie w ramach wizyty w muzeum zwiedzili też nową wystawę czasową „Diese Stadt ist Judenfrei. Zagłada Żydów na Pomorzu”.
W dn. 2 września 1939, do miejscowości Stutthof, Niemcy przywieźli pierwszy transport więźniów – Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Na leśnej polanie powstał „Konzentrazion Lager Stutthof”, miejsce niewolniczej pracy i śmierci tysięcy ludzi z krajów podbitych przez III Rzeszę. Pierwszym transportem przywieziono przedstawicieli duchowieństwa, nauczycieli, członków Związku Zachodniego, Ligi Morskiej i Kolonialnej, członków polskich stronnictw i partii politycznych, urzędników oraz osoby zaangażowane w działania na rzecz polskości na terenie Wolnego Miasta Gdańska i Pomorza Gdańskiego. Łącznie około 150 osób. Wielu z nich zginęło podczas dwóch egzekucji w dn. 11 stycznia i 22 marca 1940 r.




