Eksperci odkryli, które z aplikacji dostępnych w Google Play mogą być niebezpieczne dla użytkowników. Wiele z nich to pozornie niegroźne programy do edycji zdjęć. Jak się okazuje, oprogramowanie zostało pobrane już ponad 10 mln razy. Aplikacje te mogą zbierać dane z telefonów użytkowników, a także doprowadzać do aktywacji wysokopłatnych subskrypcji premium. Jeśli którakolwiek z poniższych aplikacji została pobrana na Państwa telefonie (smartfonie) – należy ją bezwzględnie usunąć. Niepokoi fakt, iż te programy zostały pobrane z Google Play ponad 10 milionów razy.
Oprogramowanie jest bardzo szkodliwe i może zbierać, a także wykradać dane z telefonów osób, które je posiadają. Równie niebezpieczną możliwością jest także aktywacja bardzo kosztownych subskrypcji premium na nr telefonów. To z kolei będzie wiązało się z koniecznością uiszczania dodatkowych, często dość wysokich opłat.
Poniżej lista niebezpiecznych programów:
- Photo Editor: Beauty Filter (gb.artfilter.tenvarnist),
- Photo Editor: Retouch & Cutout (de.nineergysh.quickarttwo),
- Photo Editor: Art Filters (gb.painnt.moonlightingnine),
- Photo Editor – Design Maker (gb.twentynine.redaktoridea),
- Photo Editor & Background Eraser (de.photoground.twentysixshot),
- Photo & Exif Editor (de.xnano.photoexifeditornine),
- Photo Editor – Filters Effects (de.hitopgop.sixtyeightgx),
- Photo Filters & Effects (de.sixtyonecollice.cameraroll),
- Photo Editor : Blur Image (de.instgang.fiftyggfife),
- Photo Editor : Cut, Paste (de.fiftyninecamera.rollredactor),
- Emoji Keyboard: Stickers & GIF (gb.crazykey.sevenboard),
- Neon Theme Keyboard (com.neonthemekeyboard.app),
- Neon Theme – Android Keyboard (com.androidneonkeyboard.app),
- Cashe Cleaner (com.cachecleanereasytool.app),
- Fancy Charging (com.fancyanimatedbattery.app),
- FastCleaner: Cashe Cleaner (com.fastcleanercashecleaner.app),
- Call Skins – Caller Themes (com.rockskinthemes.app),
- Funny Caller (com.funnycallercustomtheme.app),
- CallMe Phone Themes (com.callercallwallpaper.app),
- InCall: Contact Background (com.mycallcustomcallscrean.app),
- MyCall – Call Personalization (com.mycallcallpersonalization.app),
- Caller Theme (com.caller.theme.slow),
- ChatOnline
Wystrzegajcie się także poniższych aplikacji, są równie niebezpieczne:
log Star Video Editor – aplikacja reklamowana była jako potężne, darmowe narzędzie do edycji krótkich filmów, które następnie chcielibyśmy udostępnić szerszej publice. Niestety,
oprócz tego oferowała również instalację złośliwego oprogramowania mającego za zadanie umożliwienie hakerom czytania naszych wiadomości SMS. Aplikację pobrało około 1 milion użytkowników.
Funny Camera – Funny Camera to program reklamowany jako galeria zabawnych filtrów oraz efektów, które użytkownik miał móc nałożyć na swoje fotki. W rzeczywistości oferowała jednak niewiele funkcji.Oferowała za to również cichą instalację oprogramowania o nazwie Autolykos mającego za zadanie umożliwienie niepożądanym osobom odczytu zawartości naszego telefonu (500 tysięcy użytkowników)
2FA Authenticator – Jak sama nazwa wskazuje, program miał służyć do obsługi uwierzytelniania dwuetapowego w smartfonie, ale jak pokazała praktyka – twórcom chodziło głównie o infekowanie telefonów zaszytym w programie trojanem Vultur.Trojan Vultur to szkodliwe oprogramowanie zdolne między innymi do przechwytywania danych z aplikacji bankowych, co może prowadzić do utraty pieniędzy z konta.Aplikacja 2FA Authenticator została pobrana ze sklepu Google Play ponad 10 tysięcy razy, zanim usunięto ją z przyczyn bezpieczeństwa (500 tysięcy użytkowników)
WOW Beauty Camera – W Beauty Camera, jak sama nazwa wskazuje, umożliwia upiększanie swoich zdjęć selfie za pomocą przeróżnych filtrów i nakładek.Niestety, ta aplikacja również jest zainfekowana wirusem Autolykos i powinieneś ją jak najszybciej usunąć z telefonu, jeśli ją posiadasz (100 tysięcy użytkowników)
Creative 3D Launcher – Creative 3D Launcher to jedna z apek służących do diametralnej zmiany wyglądu „pulpitu” smartfonu. Oferuje ciekawe tapety, animacje 3D i kreatywne widżety.Niestety, oprócz upiększenia ekranu startowego oferowała również instalację złośliwego oprogramowania mającego za zadanie umożliwienie osobom trzecim czytania zawartości naszego telefonu (1 milion użytkowników)
Gif Emoji Keyboard – Gif Emoji Keyboard to program, który dodawał do systemowej klawiatury Androida dodatkową zakładkę z animowanymi, zabawnymi minkami. Niestety, infekował też telefon.Wirus zawarty w programie pozwalał na dostęp do niektórych treści zawartych w urządzeniu użytkownika, w tym wiadomości SMS czy informacji wypisywanych na klawiaturze (100 tysięcy użytkowników)
Razer Keyboard & Theme – Razer Keyboard & Theme to program autorstwa dewelopera podpisującego się jako rxcheldiolola i nie ma nic wspólnego z popularnym producentem akcesoriów dla graczy marki Razer.Aplikacja dodaje skórkę do wbudowanej klawiatury systemowej, która ma nadawać jej bardziej „gamingowego” wyglądu. W rzeczywistości wykorzystuje zaufanie do nazwy marki i śledzi wszystko, co zostanie napisane za pomocą takiej klawiatury – w tym hasła (50 tysięcy użytkowników)
Źródło informacji: niezależna.pl; gk24.pl; zdjęcie: pixabay
