Tkacz, kowal, strzecharz, kołodziej, zdun, cukiernik czy kaletnik… to tylko niektóre zawody rzemieślnicze zagrożone zapomnieniem. Okazuje się jednak, że profesje te mogą być nie tylko historią regionalnego rękodzielnictwa, lecz także świetnym sposobem na ich przetrwanie a jednocześnie stanowić świetny pomysł na turystyczny hit. Dowodzą tego efekty działań szkoleniowych podlaskiego ECKiW OHP w Roskoszy (gm. Biała Podlaska). „Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy” działa w dawnym majątku Roskosz. To tu, na terenie XIX-wiecznego zespołu parkowo-pałacowego, w 2015 roku powstała „wioska ginących zawodów”.
W domach wzniesionych na wzór tradycyjnych, podlaskich zabudowań wiejskich, znajdują się pracownie i warsztaty do nauki zanikających profesji. Pomieszczenia te zostały wyposażone w specjalistyczny sprzęt, maszyny i narzędzia. Dzięki nim tutejszy OHP ma możliwość prowadzenia unikatowego projektu „Ginące zawody pomysłem na przyszłość”. Głównym jego celem jest ochrona przed zapomnieniem tradycyjnego rzemiosła i wytwórczości rękodzielniczej. Autorom akcji – świadomym, że tradycyjne rzemiosło przeżywa obecnie renesans – przyświecała także myśl, aby młodym ludziom dać szansę zdobycia wyjątkowych kwalifikacji zawodowych w zakresie „profesji ginących”.
ECKiW w Roskoszy zaproponowało uczestnikom OHP z całego kraju szkolenia w następujących zawodach: kamieniarz, zdun, piekarz, cukiernik, tkacz, rymarz, kowal, dekarz, strzecharz i kołodziej. Projekt skierowany jest do osób w wieku pomiędzy 18-tym a 25-tym rokiem życia. Gównie do tych, którzy mają trudności ze zdobyciem pracy z uwagi na brak odpowiednich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia lub wiedzy na temat skutecznych metod poszukiwania zatrudnienia. Dlatego też beneficjenci projektu prócz szkoleń zawodowych mogą skorzystać ze wsparcia opiekuńczo-wychowawczego, doradztwa zawodowego, warsztatów aktywnego poszukiwania pracy oraz kursu przedsiębiorczości.
Na terenie ECKiW OHP w Roskoszy działa również biblioteka, w której można zdobyć fachowe lektury dotyczące każdego ginącego zawodu. W zbiorach są m.in. podręczniki, poradniki, czasopisma, filmy instruktażowe oraz szereg profesjonalnych pomocy naukowych.
Źródło informacji: mlodagdynia.pl, zdjęcia: OHP



