Jak dotychczas z tzw. „pchlim targiem” można było się spotkać jedynie podczas dorocznego „Jarmarku Dominikańskiego” w Gdańsku. Mieszkańcy i turyści z utęsknieniem czekają cały rok na możliwość kupna „czegoś fajnego”. Co ciekawe, także podczas ostatnich „Dni Jakubowych” w Lęborku można było spotkać kilka prywatnych stoisk, wzorowanych na takim właśnie „pchlim targu”. A może warto by było pójść za przykładem Wejherowa i taką imprezę powołać także i w naszym mieście, niekoniecznie podczas „Dni Jakubowych”. Póki co warto podjechać 28.08.br na wejherowski „Pchli Targ”, by spróbować zarazić się podobną ideą… bo to naprawdę bardzo dobry pomysł !
Jak informuje witryna Urzędu Miasta w Wejherowie, sposobem na pozbycie się zbędnych, ale dobrych, sprawnych i użytecznych przedmiotów zajmujących dziś miejsce w domu i obrastających kurzem, a które szkoda wyrzucić i mogą się komuś przydać po rozsądnej cenie, może być pierwszy w Wejherowie – „Pchli Targ”. Zapraszamy w niedzielę, 28.08.br w godz. od 11:00 do 17:00 na obiekt rekreacyjno-sportowy na Osiedlu Przyjaźni (za dawnym hotelem „Bliza”). Pomysłodawcą oraz inicjatorem kiermaszu jest radny miasta Wejherowa – Leszek Szczypior, organizatorem w formie Festynu Edukacyjnego będzie Wejherowski Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Organizator nie pobiera żadnych opłat od sprzedających i kupujących.
O atrakcyjności i pożyteczności pchlich targów już dawno przekonali się mieszkańcy wielu miast, a ostatnio mieszkańcy sąsiedniej Redy. Na tego typu kiermaszu można kupić i sprzedać dosłownie wszystko, pod warunkiem, że nie jest to jest rzecz nowa, prosto ze sklepu czy hurtowni, lecz używana, bądź dużo wcześniej nabyta, ale wciąż użyteczna.
– Inicjatywa zorganizowania pierwszego Pchlego Targu w Wejherowie wzięła się z kilku powodów – wyjaśnia radny Leszek Szczypior, pomysłodawca wydarzenia. – Po pierwsze jest takie oczekiwanie mieszkańców, którzy się do mnie zwrócili z prośbą w powyższej sprawie. Po drugie zależy mi bardzo na integracji środowiska, w którym mieszkam. A po trzecie najważniejsza jest troska o środowisko. Dajemy przedmiotom drugie życie. W naszych piwnicach, na strychach czy w mieszkaniach zalegają różne przedmioty, których nie używamy, zostały zapomniane, a mogą się przydać komuś innemu, mogą być dla niego istną perełką. Możemy je odsprzedać po niskiej cenie, zakupić lub wymienić na coś innego. Ważne jest aby dbać o spuściznę po naszych przodkach. Taki Pchli Targ uczy tego, że nie powinno się niczego marnować, wyrzucać. Razem z WZNK zapraszamy wszystkich mieszkańców!
Na Pchlim Targu mogą być sprzedawane używane sprzęty AGD, elektronika, antyki, sprzęt fotograficzny, wędkarski, sportowy, instrumenty muzyczne, przedmioty kolekcjonerskie, odzież, artykuły dekoracyjne, drobne rękodzieło, biżuteria, zabawki, książki, podręczniki szkolne, płyty, kasety, bądź używane części zamienne urządzeń domowych lub narzędzi. Precyzuje to Regulamin Pchlego Targu dostępny m.in. w WZNK, który zawiera szczegóły dotyczące kiermaszu.
Regulamin nie stwarza miejsca dla prowadzenia działalności gospodarczej. Osoby prywatne mogą oferować jedynie swoje używane przedmioty. Wyklucza się przedmioty niebezpieczne, wymagające koncesji lub których posiadanie jest niezgodne z prawem. Przedmioty, które będą niezgodne z charakterem kiermaszu, mogą spowodować wyłączenie ze stoiska i zakaz oferowania do sprzedaży lub zamiany w ramach Pchlego Targu. Organizator nie ingeruje w realizowane transakcje stron w zakresie oferowanych cen, wartości, jakości i sprawności przedmiotów. Warto zauważyć, że sprzedawca we własnym zakresie musi przygotować swoje stoisko, na którym będzie eksponował swoje rzeczy do sprzedaży i ma obowiązek zadbać o porządek w swoim obrębie w trakcie i po zakończeniu działalności. Należy pamiętać, że osoba niepełnoletnia może prowadzić własne stoisko jedynie pod nadzorem osoby dorosłej.
Zgłoszenie chęci uczestnictwa w Pchlim Targu przyjmuje Wejherowski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Wejherowie drogą mailową na adres: sekretariat@wznk.pl lub telefonicznie pod numerem: 668-686-490
źródło: UM Wejherowo



