22/12/2024
Aktualności

Warsztaty Lęborskiego Bractwa Historycznego

reklama

W sobotę 21 września wybraliśmy się do baszty nr 32 przy ul. Korczaka, gdzie Lęborskie Bractwo Historyczne organizowało warsztaty pieczenia chleba na zakwasie. Jak się okazuje, nie jest to trudna czynność, a pyszny chlebek można zrobić nawet w domowych warunkach.

reklama

Warsztaty były bezpłatne, a uczestniczy nie musi niczego przynosić. Wszystkie składniki (mąki, sól, cukier, miód, dodatki) zostały zakupione z funduszy Starostwa Powiatowego w Lęborku, które współfinansowało tę imprezę.

– Dzisiaj mieliśmy pierwszą część warsztatów, podczas których robiliśmy chleb pszenno-żytni na zakwasie, który był podawany na stołach szlacheckich – mówi Marcin Ramczyk z Lęborskiego Bractwa Historycznego. – W ubiegłym roku pokazywaliśmy jak robić chleb żytni, który był jedzony przez chłopów. Do pieczonego przez nas chleba można dodawać wiele dodatków, jak na przykład nasiona słonecznika, siemię lniane, otręby czy płatki owsiane. Są to na pewno lepsze dodatki niż dodatki typu E czy konserwanty.

Jak zrobić zakwas do chleba? Receptura jest bardzo prosta – wystarczy mąka żytnia (razowa) oraz woda. Dawniej robiono zakwas wlewając letnią wodę do glinianego garnka z mąką żytnią i tę dość rzadką mieszaninę pozostawiano na 3 dni. Po gruntownym rozmieszaniu dodawano świeżą porcje mąki i wody, i po odstawieniu jeszcze na 24 godziny powstawał zakwas. 

 

Chleb na zakwasie

1/3 kg mąki pszennej, 1/3 kg mąki żytniej, 1 płaska łyżeczka soli, 1 łyżka cukru lub miodu, zakwas z poprzedniego wypieku, 1,5-2 szklanki ciepłej wody

Dodatki:

Do wyboru:  1/3 szklanki łuskanego słonecznika, 1/3 szklanki otrąb pszennych, 1/3 szklanki płatków owsianych, 1/3 szklanki siemienia lnianego lub 1/3 szklanki sezamu.

Przygotowanie:

Wszystko wymieszać, wrzucić zakwas z poprzedniego chleba i wlać ok. 1,5-2 szklanek ciepłej (nie gorącej) wody. W razie potrzeby zagęścić mąką lub rozcieńczyć ciasto wodą.

Wymieszać ręcznie. Do słoika odłożyć zakwas na następny chleb (kilka łyżek). Dobrze wygniecione ciasto nie lepi się, można je swobodnie wyłożyć na blachę wyłożoną folią lub papierem do pieczenia. Tak przygotowane ciasto odstawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok. 8 godzin. Można je też zostawić w lekko nagrzanym piekarniku i zostawić np. na noc. Po wyrośnięciu ciasta pieczemy je w temperaturze 190-200 stopni przez 70-80 minut.

Następne warsztaty:

12 października, godz. 16.00 – tarta z warzywami

26 października, godz. 16.00 – soczewica z warzywami

11 listopada, godz. 16.00 – gęsina na Świętego Marcina

reklama

reklama