22/12/2024
Aktualności

W sobotę będziemy mogli spróbować chleba na zakwasie…

reklama

Lęborskie Bractwo Historyczne  zaprasza na warsztaty kuchni dawnej. Warsztaty odbędą się 4 razy w baszcie nr 32 przy skrzyżowaniu ulic Reja i Korczaka. Podczas każdych warsztatów zostanie zaprezentowane inne danie, spożywane w średniowieczu. Już w najbliższą sobotę, będziemy mogli spróbować chleba na zakwasie. Przepis na chleb nie zmienił się od wieków, ale ten według receptury ze średniowiecza, jak uważają ci, którzy go upiekli, smakuje inaczej, lepiej. Taki chleb wykonany z mąki żytniej i pszennej, na naturalnym zakwasie z wieloma dodatkami nie jest taki, jak współczesne masowe produkty, czyli „miękka gąbka na dopalaczach”. Oprócz tego jego trwałość jest dłuższa, niż tych ze współczesnej piekarni. Dania po przygotowaniu będzie można skosztować w replikach naczyń średniowiecznych pochodzących głownie z Lęborka, Chojnic i Pucka.

reklama
reklama

– Dawna kuchnia była ekologiczna i chociażby dlatego warto pielęgnować te dawne przepisy i receptury uważa Mariola Pruska, dyrektor Muzeum w Lęborku.

Smaki średniowiecza, to impreza plenerowa, podczas której bractwa rycerskie oraz grupy rekonstrukcji historycznej przygotują dania na podstawie dawnych przepisów i składników dziś często już zapomnianych – stwierdza Marcin Ramczyk z Lęborskiego Bractwa Historycznego. – Podczas Smaków średniowiecza zaprezentujemy dawną kuchnię, a odwiedzający będą mogli zapoznać się ze sposobami gotowania sprzed kilkuset lat czy spróbować dań, które przygotowaliśmy.

21 września                (sobota)                      godzina 16.00 – chleb na zakwasie

12 października          (sobota)                      godzina 16.00 – tarta z warzywami

26 października          (sobota)                      godzina 16.00 – soczewica z warzywami

11 listopada                (poniedziałek)             godzina 16.00 – gęsina na Świętego Marcina

Osoby chcące uczestniczyć w warsztatach zobowiązane są do zgłoszenia się za pomocą poczty elektronicznej na adres lbh@rycerze.net  lub osobiście w baszcie 32 w soboty w godzinach 10.00 – 12.00. Ponadto muszą także przynieść fartuch, nóż, deskę  krojenia oraz blachę do pieczenia ciasta (tzw. keksówkę). Warsztaty współfinansowane są ze środków Powiatu Lęborskiego, a wstęp jest nieodpłatny.

Zobacz również: https://www.lebork24.info/news,2102,PrzySmaki_sredniowiecza#photoViewer/0/

Filmik archiwalny z zeszłego roku

reklama