Wiktor Tyburski, Starosta Powiatu Lęborskiego zachęca mieszkańców do udziału w programie „Razem o Łupkach”, którego głównym założeniem jest idea dialogu publicznego między wszystkimi zainteresowanymi partnerami społecznymi w tej kwestii.
W naszym powiecie prowadzone są już badania na dwóch odwiertach: w gminie Nowa Wieś Lęborska i Wicko. O ile mieszkańcy tej pierwszej gminy nie protestują, to w Strzeszewie (gmina Wicko) od sama początku narasta fala protestów przeciwko wydobyciu gazu łupkowego.
Z całego świata napływają różne, często niepokojące informacje na temat wydobycia gazu łupkowego. Jedne państwa wycofują się z eksploatacji łupków, inne (tak jak rząd naszego kraju) promują go.
Powiat lęborski jest jednym z siedmiu powiatów w Polsce, który realizuje program „Razem o łupkach”.
– Koncepcja programu opiera się na dwóch filarach: Zespole Koordynującym (ZK), funkcjonującym na poziomie samorządu poszczególnych województw uczestniczących w programie, oraz Lokalnych Komitetach Dialogu (LKD), powoływanych przez lokalne władze samorządowe (gminne lub powiatowe) w województwach objętych programem – wyjaśnia Wiktor Tyburski, starosta Powiatu Lęborskiego. – Lokalne Komitety Dialogu są podstawową instytucją prowadzenia dialogu działającą na poziomie powiatu bądź gminy. Działalność LKD opiera się na oddolnej inicjatywie władz samorządowych i mieszkańców. LKD skupiają przedstawicieli administracji samorządowej i państwowej, stowarzyszeń lokalnych, lokalnych liderów opinii oraz ekspertów i urzędników instytucji państwowych i samorządowych.
Głównym celem LKD jest stworzenie platformy współpracy i dialogu między społecznością lokalną, koncesjonariuszem inwestującym w gaz łupkowy, przedstawicielami władz samorządowych oraz instytucji publicznych. Idea LKD oparta jest na sprawdzonym w krajach Europy Zachodniej modelu grup roboczych czy „obywatelskich komórek planistycznych”. Działalność LKD jest organizowana przez wyznaczonego przez wójta lub starostę pełnomocnika ds. dialogu, pełniącego funkcję koordynatora LKD i reprezentującego go w Zespole Koordynującym.
– Wyłonienie Lokalnego Komitetu Dialogu wymaga odpowiedniej diagnozy społecznej. W tym celu przygotowana została specjalna ankieta – mówi Wiktor Tyburski, starosta lęborski. – W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą i jednocześnie gorąco zachęcam do wypowiedzenia się w sprawie poszukiwań gazu łupkowego w formie elektronicznej.
Ankieta znajduje się pod adresem: http://ankieta.strategyinside.pl/ankieta/120687/razem-o-lupkachkwestionariusz-ankiety-internetowej.html
Zebrane informacje posłużą do precyzyjnego określenia stanu wiedzy, obaw i oczekiwań interesariuszy wydobycia gazu z łupków na terenie gminy. Zostaną one także wykorzystane w procesie tworzenia i funkcjonowania Lokalnego Komitetu Dialogu, który w swej pracy skupi się m.in. na pozyskanej z ankiet wiedzy.
Adam Reszka