27/12/2024
Aktualności

XIV Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK i OC

reklama

Różne zdarzają się wypadki i z różnymi sytuacjami muszą sobie poradzić ratownicy udzielający pomocy. Czy to złamanie na sali gimnastycznej, czy potrącenie przez samochód lub poparzenie środkami chemicznymi uczestnicy XIV Powiatowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK i OC oraz III Mistrzostwa Lęborka w Pierwszej Pomocy dla Szkół Gimnazjalnych musieli wykazać się nie tylko dużą wiedzą w zakresie udzielania pierwszej pomocy, ale także jak poradzić sobie w stresie. Nie było to oczywiście łatwe, bo pozoranci, którzy udawali wypadki robili to bardzo przekonywująco. Zdarzył się nawet przypadek, że próbowano wezwać policję i pogotowie, gdy odgrywano na korytarzu scenkę, w której doszło do postrzelenia.

reklama

XIV Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK i OC oraz III Mistrzostwa Lęborka Pierwszej Pomocy dla Szkół Gimnazjalnych pod patronatem Burmistrza Lęborka przeprowadzono 25 maja w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku.

– Uczestnicy muszą pokazać swoje umiejętności na 11 stacjach pozoracyjnych, z czego jedna stacja jest testowa, jedna reanimacyjna, dwie stacje z profilaktyki uzależnień no i pozostałe stacje, są to stacje urazowe – informuje Daniel Mihuniewicz, prezes Ochotniczej Służby Ratowniczej. – Staramy się, aby podczas tych zawodów uczestnicy nie tylko wykazali się własną wiedzą, ale również, by jak najwięcej się nauczyli, zwłaszcza by zwracali uwagę na własne bezpieczeństwo.

Jak więc powinniśmy się zachowywać w przypadku, gdy jesteśmy uczestnikami wypadku?

– Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić co się stało i czy jest bezpiecznie, bo w przypadku, gdy doszło do zatrucia trującymi gazami lub substancjami chemicznymi nie powinniśmy wchodzić do takiego pomieszczenia – informuje Daniel Mihuniewicz. – Jeśli nie ma zagrożenia, powinniśmy ustalić co dzieje się z poszkodowanym. Gdy jest przytomny, to spytać się go co się stało. Jeśli jest nieprzytomny, to odchylić głowę do tyłu i sprawdzić czy oddycha. Wezwać jak najszybciej służby ratunkowe, czy to na telefon alarmowy 112 czy numery alarmowe do poszczególnych służb i rozpocząć udzielanie pomocy. Dyspozytorzy służb ratunkowych są bardzo dobrze przeszkoleni i  gdy będziemy w stanie określić co się stało poszkodowanemu, udzielą nam porad przez telefon.

My natomiast przypominamy, że w przypadku gdy jesteśmy świadkami jakiegoś zdarzenia, jesteśmy zobowiązani do udzielenia pierwszej pomocy. Jeśli tego nie zrobimy, to zgodnie z art. 156 i 162 kodeksu karnego może nam grozić kara pozbawienia wolności nawet do lat 12.

Wróćmy jednak jeszcze to mistrzostw. Warto podkreślić, że wzięły w nich udział wszystkie szkoły ponadgimnazjalne i wszystkie gimnazja z Lęborka. Po raz pierwszy poza konkursem walczyła także Lęborska Drużyna Harcerska. Organizatorzy uważają, że w przyszłym roku udział w zawodach mogłyby wziąć organizacje pozarządowe czy stowarzyszenia o ile wyraziłyby taką chęć. Czym więcej osób przeszkolonych, tym możemy czuć się bezpieczniej.

Trzy pierwsze miejsca w grupie szkół ponadgimnazjalnych zajęły drużyny: I Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2; II Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Lęborku; III Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu; Trzy pierwsze miejsca w grupie szkół gimnazjalnych zajęły drużyny: I Społeczne Gimnazjum Językowe w Lęborku; II Gimnazjum nr 1 w Lęborku; III Gimnazjum nr 3 w Lęborku.

rak

reklama

reklama