16/01/2025
Aktualności

Europejski Tydzień Szczepień

reklama
Europejski Tydzień Szczepień

Hasłem tegorocznego  Europejskiego Tygodnia Szczepień (24-30 kwietnia) jest „Długie życie dla wszystkich”. Zaś celem obchodów jest uświadomienie społecznościom znaczenia równego i powszechnego dostępu do szczepionek.

reklama

Od ponad dwustu lat powszechne stosowanie szczepień w strategiczny sposób  ogranicza zachorowalność na choroby zakaźne – począwszy od pierwszej szczepionki opracowanej w celu ochrony przed zachorowaniem na ospę po najnowsze szczepionki mRNA stosowane w celu ograniczenia zapadalności i zapobiegania ciężkim przebiegom COVID-19. 

Szczepienie chroni nie tylko osobę zaszczepioną, ale pośrednio również najsłabsze osoby z jej otoczenia, które nie mogą być zaszczepienie ze względu na przeciwwskazania. Im więcej osób w populacji zostanie zaszczepionych, tym większa jest odporność zbiorowiskowa, tym bardziej jesteśmy wszyscy chronieni przed niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. 

Szczepionki chronią nas przed chorobami zagrażającymi życiu, jak na przykład ospa wietrzna, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego (choroba Heinego-Medina),  gruźlica, odra, różyczka, wirusowe zapalenie wątroby typu C czy zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

Europejski Tydzień Szczepień promuje przesłanie i buduje świadomość, że szczepienia są niezbędne do zapobiegania wielu chorobom.  Ma na celu budowanie zaufania do szczepień jako dobra publicznego, które co roku ratuje życie i chroni zdrowie wielu milionów osób. Promocja szczepień ochronnych oraz budowanie długofalowego zaufania do szczepień, a także walka z dezinformacją na ich temat są jednym z najistotniejszych współczesnych zagadnień zdrowia publicznego, a ich realizacja leży w szeroko pojętym interesie zdrowotnym współczesnych społeczeństw.

reklama
Poprzedni artykuł