15/01/2025
Kultura

Programy fundacji EFC wspierające polską edukację

reklama
Programy fundacji EFC wspierające polską edukację

Fundacja im. Romana Czerneckiego (Fundacja EFC) zajmuje się edukacją. Jej działalność opiera się na trzech głównych celach. Po pierwsze, instytucja ta umożliwia równy dostęp do edukacji uczniom i uczennicom w całej Polsce. Ponadto, promuje ona niestandardowe sposoby myślenia o edukacji w kontekście wyzwań dwudziestego pierwszego wieku, a także poszerza zakres nauki o odpowiedzialność społeczną oraz zaangażowanie w społeczeństwo obywatelskie.

reklama

Założycielem Fundacji jest syn patrona Fundacji, Romana Czerneckiego. Andrzej Czernecki był znanym przedsiębiorcą, wizjonerem oraz twórcą firmy HTL – jednego z najbardziej szanowanych na świecie producentów sprzętu laboratoryjnego. Pan Andrzej realizował idee swojego ojca i przez wiele lat pomagał zdolnym młodym ludziom. W roku 2009 postanowił on zamienić swój majątek w fundusz wieczysty. Dzięki temu mógł powołać do życia Fundację EFC, której celem miało być wspieranie edukacji i rozwoju młodzieży w całym kraju.

Wybrane programy Fundacji

Jednym z najważniejszych programów realizowanych przez Fundację im. Romana Czerneckiego jest Edukacja Inspiracja. Ideą przyświecającą temu projektowi jest to, że każde dziecko powinno mieć równe szanse edukacyjne bez względu na miejsce urodzenia. To założenie stanowi podstawę programu Edukacja Inspiracja.

W ramach tego projektu Fundacja przyznaje fundusze dla szkół na realizację autorskich projektów edukacyjnych. Pomysł ten dedykowany jest nauczycielom i nauczycielkom ze szkół podstawowych z małych miejscowości. Dzięki niemu mają oni możliwość poszerzania swoich kompetencji zawodowych, odkrywania potencjału w swoich uczniach oraz rozwijania ich zainteresowań.

Drugim najważniejszym projektem Fundacji EFC jest Program Stypendialny Horyzonty. W programie tym Fundacja zapewnia kompleksowe wsparcie uczniom i uczennicom z niewielkich miejscowości, którzy chcą kontynuować swoją naukę w najciekawszych liceach i technikach w dużych miastach w Polsce.

Oferowane jest wsparcie materialne w postaci pokrycia kosztów zakwaterowania i wyżywienia w bursie, ferii, wakacji, czy kursów językowych. W ramach programu uczniowie mogą wybrać naukę w jednej ze szkół współpracujących z Fundacją. A jakie są zalety nauki w dużym mieście i zamieszkania w bursie?

Zalety nauki w szkole z internatem

Szkoły z internatem oferują wiele korzyści – nie tylko naukowych i wychowawczych, ale również ogólnorozwojowych. Przede wszystkim uczniowie mają szansę zostać częścią międzynarodowej społeczności. Aktualnie szkoły z internatem chętnie przyjmują zagranicznych uczniów, dzięki czemu tworzy się wielokulturowe środowisko, w którym uczą się dzieci z całego świata. Przebywanie w takim różnorodnym otoczeniu jest wspaniałym doświadczeniem językowym oraz naukowym.

Uczniowie szkół z internatem uczą się ponadto samodzielności i dyscypliny. Muszą dbać o codzienną higienę, ubiór, wygląd oraz o pokój, w którym mieszkają. Ponadto muszą też pilnować wykonywania obowiązków związanych ze szkołą oraz ustalonych harmonogramów. Dzięki temu dzieci szybko stają się niezależne i lepiej będą sobie radzić w przyszłości.

Artykuł na prawach ogłoszenia.

reklama