Lęborski Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczyna kolejny rok swojej działalności, ale od tego roku jako stowarzyszenie zarejestrowane w KRS. Inaugurację roku ustalono na 18 października. Funkcję przewodniczącej Rady Programowej LUTW, czyli rektora LUTW będzie pełniła prof. Alicja Konczakowska. Prezesem Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pozostaje nadal Elżbieta Wiktorowicz-Czapla. Spotkania będą się odbywać w każdy drugi czwartek kolejnego miesiąca o godz.16.00 w Klubie Nauczyciela (w budynku dawnego ZWAR-u).
Swoje 10-lecie LUTW obchodził uroczyście w grudniu ub. roku.
Inicjatorką powstania tej tak interesującej i ważnej dla społeczności lęborskiej placówki była Felicja Bykowska, do niedawna wieloletni kierownik Klubu Nauczyciela. Na pierwsze spotkanie przyszło 12 pań. Pierwsze zajęcia prowadziła Zofia Husejko z amerykańskiej firmy finansowej. Po szkoleniach w nawiązywaniu kontaktów i oceny jednostki według filozofii sukcesu i najnowszych osiągnięć psychologii, dzieliła się tą wiedzą z lęborczankami. W warsztatach na temat postrzegania ludzi, świata i siebie wzięło udział 17 osób.
Przez te 10 minionych lat funkcję przewodniczącej pełniła Elżbieta Wiktorowicz-Czapla.
– Założeniem naszego uniwersytetu jest lepsze poznanie i zrozumienie tych pasji, które pozwalają dłużej , zdrowiej i piękniej żyć – powiedziała pani Ela. – Realizujemy to poprzez zajęcia promujące zdrowy tryb życia, artystyczno –manualne, wycieczki turystyczno-krajoznawcze.
Takich w minionej dekadzie odbyło się wiele w bliższą i dalszą okolicę. Najdalej w augustowskie i na Litwę. Osobny rozdział stanowią wyjazdy na różnego typu spektakle kulturalne do teatrów, opery, nawet do teatru Bajka w Warszawie. W LUTW gościli też ciekawi ludzie, jak Ryszard Kurylczyk, znany pisarz i polityk, który mówił o wpływie literatury na kształtowanie osobowości. Alicja Znaniecka z Gdyni, była wizytatorka Pomorskiego Kuratorium Oświaty, bywająca w Dubaju i z tej racji omawiająca problemy kobiet i zwyczaje tam panujące. Swoją wiedzą podzieliła się ze słuchaczami dr Małgorzata Sochocka-Bykowska z Gdańska, specjalista m.in. w zakresie nieinwazyjnych metod leczenia stawu kolanowego. Było też sporo spotkań z władzami miasta na temat rozwoju i upiększania Lęborka.
Nie sposób pokrótce wyliczyć wszystkich spotkań, bo tyle się ich odbyło. Są oczywiście odnotowane w kronice i sprawozdaniach.
Słuchacze LUTW pokończyli kursy nauki angielskiego i niemieckiego, komputerowe i aerobiku.
– Tradycją naszego uniwersytetu stały się spotkania wigilijne bardzo uroczyście obchodzone w lęborskich lokalach – dodała pani Ela.
W swoim sprawozdaniu z tej 10-letniej działalności podkreśliła wagę powstawania i działania takich stowarzyszeń ludzi starszych, jak właśnie LUTW, szczególnie gdy się wie, iż jest ich w Polsce 13 proc. ogółu społeczeństwa, a wkrótce ma być 17 proc.
Historia Uniwersytetów Trzeciego Wieku nie jest długa, bo nawet jeszcze nie 50-letnia. Pierwszy taki powstał we Francji w 1973 r. z inicjatywy prof. Pierre’a Vellasa, a w Polsce dwa lata później dzięki prof. Halinie Swarz. Obecnie działa ich w kraju 110. Najliczniejszy jest w Krakowie, bo liczy 1800 słuchaczy.
Pierwsze uniwersytety dla starszych powstały przy wyższych uczelniach i do dziś takie działają, ale też zorganizowano licznie inne, jak te powołane przez stowarzyszenia prowadzące działalność popularnonaukową.
Na każdym spotkaniu na liście obecności odnotowanych jest 20-30 nazwisk.
Trzon LUTW stanowi 14 pań, które działają tu od samego początku. Są to: Felicja Bykowska, Elżbieta Wiktorowicz-Czapla, Barbara Ankowska, Teresa Zębala, Zofia Zdanowska, Aleksandra Przepiórska, Irena Repińska, Janina Rutkiewicz, Halina Ślęzak, Henryka Walkusz, Irena Dziubich, Hanna Szeglowska,Teresa Olech i Jadwiga Szczepańska.
W ankiecie, przeprowadzonej przez przewodniczącą LUTW, na zapytanie, „Co koleżankę/kolegę skłoniło do uczestniczenia w spotkaniach LUTW?” padły różne odpowiedzi, a m.in.: chcę miło spędzać czas i uczestniczyć w ciekawych przedsięwzięciach, chcę się rozwijać intelektualnie i poszerzać wiedzę w rozmaitych kierunkach, ciekawa jestem spotkań z ludźmi o różnych poglądach, profesjach i zainteresowaniach, wspaniałe są wspólne biesiady i interesujące wycieczki.
LUTW jest otwarty dla każdego i serdecznie zaprasza na kolejne spotkania.
Iw. Ptasińska