W lęborskim starostwie rozstrzygnięto konkurs wiedzy o NSZZ „Solidarność”. Był on przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
Konkurs przebiegał dwuetapowo. Najlepsi uczniowie w etapie wewnątrzszkolnym w trzyosobowych drużynach reprezentując swoje szkoły przystąpili do etapu międzyszkolnego z dwuczęściowym finałem. W części „A” finału każdy z uczestników samodzielnie rozwiązywał test opracowany przez organizatorów, składający się z 25 pytań o różnym stopniu trudności. W części „B” drużyny odpowiadały ustnie przed komisją w składzie: Irena Jakonis, Krzysztof Wetta i Aleksandra Siwka.
Zwycięskimi drużynami okazały się (w kolejności zajętych miejsc):
I miejsce – uczniowie Zespołu szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Lęborku,
II miejsce – uczniowie Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku
III miejsce – uczniowie Zespołu szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Lęborku.
Jak podkreśliła starosta Alicja Zajączkowska, w tym konkursie wszyscy są zwycięzcami, bo bez względu na zajęte miejsce zyskują wiedzę cenną z punktu widzenia historycznej prawdy.
Konkurs miał na celu upamiętnienie 40 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” oraz kształtowanie wśród młodzieży postaw prospołecznych i patriotycznych. Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia z okresu najnowszej historii Polski, dotyczyła ruchu społecznego i Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność” oraz znaczenia pontyfikatu Jana Pawła II dla przemian politycznych w Polsce. Zakres materiału pytań konkursowych obejmował znajomość zagadnień dotyczących wydarzeń grudnia 1970 r., czerwca 1976 r., pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w latach 1979, 1983, 1987 wraz z treściami wypowiedzi społecznych zawartych w homiliach, wydarzenia roku 1980, 21 postulatów sierpniowych i historię powstającego ruchu społecznego „Solidarność” Kolejne zagadnienia to formalne powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, stan wojenny i postawa kościoła w tym okresie, a także ustalenia Okrągłego Stołu z roku 1989, ponowna rejestracja NSZZ „Solidarność” i pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne. Należało się też wykazać odpowiednim poziomem wiedzy w zakresie funkcjonowania związków zawodowych w Polsce, znajomością struktury i działaniem NSZZ „Solidarność” oraz znać zapisy ustawy o związkach zawodowych.