Nietypową informację dla swoich mieszkańców przygotował wójt gminy Nowa Wieś Lęborska Zdzisław Chojnacki. W specjalnie przygotowanym zestawieniu wójt opisuje zalety funkcjonowania na terenie gminy zakładu zagospodarowania odpadów w Czarnówku.

W tle jest niezadowolenie mieszkańców gminy z podwyżek cen wywozu śmieci od 1 stycznia 2022 roku oraz ogólna uciążliwość składowiska odpadów dla mieszkańców. Skarżą się oni m.in. na odór i duży ruch samochodów ciężarowych w kierunku wysypiska oraz brak alternatywnej drogi do składowiska w oddaleniu od domostw. Do tego część radnych nie ukrywa niechęci do przeznaczenia przyległych gminnych terenów na potrzeby składowiska i zakładu segregacji.
Zapowiedz wydania specjalnego informatora dla mieszkańców wójt Zdzisław Chojnacki przekazał na sesji Rady Gminy 29 listopada br. – Gmina Nowa Wieś Lęborska dzięki temu że przedsiębiorstwo swoją działalność prowadzi na terenie naszej gminy to my uzyskujemy dochód z tego tytułu m.in. opłat z korzystania ze środowiska za składowanie odpadów, podatek od nieruchomości, części podatku dochodowego z tytułu umiejscowienia zakładu na terenie gminy jak również za dzierżawę 5 hektarów terenu – mówił na sesji wójt gminy. – Dzięki wskazanym środkom finansowym jesteśmy w stanie realizować wiele zadań i inwestycji z zakresu ochrony środowiska. Potrzeby są olbrzymie, tym nie mniej środki jakie przeznaczamy w związku z tym, że wysypisko jest położone na terenie naszej gminy są znaczące.
W roku 2020 gmina Nowa Wieś Lęborka z tytułu funkcjonowania na jej terenie zakładu zagospodarowania odpadów w Czarnówku osiągnęła dochód 2 miliony 624 tysięcy 755 złotych. Do 21 listopada 2021 dochód ten wynosi już 2 miliony 834 tysiące 38 złotych.
Do końca roku 2021 gmina z dochodów osiąganych z tytułu funkcjonowania zakładu i wysypiska w Czarnówku chce wybudować sieć wodociągową w Pogorzelicach do budowanego hospicjum oraz w Darżkowie, wybudować kanalizację sanitarną w Mostach i Lubowidzu oraz zakupić urządzenia do hydroforni w Lędziechowie a także zmodernizować stacje uzdatniania wody w Janowicach i Żelazkowie.
Podatki i opłaty osiągane z tytułu zlokalizowanego na terenie gminy wysypiska przeznaczane są także na utrzymanie terenów zielonych oraz opracowanie dokumentacji technicznej inwestycji pro-środowiskowych.