Treningi biegowe to prosty i skuteczny sposób na poprawę kondycji swojego ciała i umysłu. Nie oznacza to jednak, że takie ćwiczenia sprawdzą się w każdym przypadku. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania przed bieganiem?

Przygotowanie do treningu biegowego – o czym powinieneś pamiętać?
Podstawą dla każdego biegacza powinno być oczywiście właściwe wyposażenie. Niezbędnik to oddychająca koszulka, spodenki, ewentualnie kurtka lub bluza sportowa, a także właściwe obuwie, np. buty do biegania New Balance. Nie zapominaj również o regularnym nawodnieniu.
Jeśli chcesz śledzić swoje treningi, możesz zabrać ze sobą smartwatcha i telefon. Pamiętaj jednak, by smartfona trzymać w bezpiecznym miejscu, np. w zapinanej kieszeni lub w specjalnym etui, które następnie możesz zamocować na ramieniu.
Jak bieganie rozwija Twoje ciało?
Bieganie to jeden z najprostszych sposobów na utrzymanie formy pod kątem sprzętu. Wystarczy bowiem odpowiedni strój, dobre buty przeznaczone pod potrzeby tego sportu i właściwy mindset, który pomoże w pokonywaniu kolejnych kilometrów. Regularne bieganie wpływa niezwykle pozytywnie na całe Twoje ciało, a także może mieć udział w poprawie stanu psychicznego.
Przede wszystkim treningi biegowe poprawiają kondycję oraz pracę układu sercowo-naczyniowego. Wzmacniają serce, obniżają ciśnienie krwi, a także zwiększają ogólną wydolność płuc. Bieg aktywuje również niemalże całe Twoje ciało, wpływając pozytywnie na przyrost masy mięśniowej. Wysiłek fizyczny działa również dobrze na mózg – uwalniane są endorfiny, obniża się poziom stresu, a także poprawia się jakość snu. Regularne treningi wspomagają Cię więc na wielu frontach, a różnice będziesz w stanie poczuć już po kilku pierwszych sesjach.
Kto powinien wstrzymać się z bieganiem? Jakie są przeciwwskazania?
Bieganie jest kapitalnym sposobem na utrzymanie swojego ciała w świetnej formie. Nie oznacza to jednak – wbrew obiegowej opinii – że taki trening jest dobry dla każdego. Można bowiem wskazać kilka sytuacji i stanów, które są bardzo jasnym przeciwwskazaniem.
- Otyłość – owszem, bieganie świetnie sprawdza się w walce z nadprogramowymi kilogramami, ale nie w przypadku, gdy waga znacznie przekracza normę. Osoby z otyłością bardzo mocno obciążają swoje stawy podczas biegu, a to może prowadzić do nieprzyjemnych urazów. Warto najpierw zrzucić parę kilogramów na inne sposoby, a dopiero potem zabrać się za treningi biegowe.
- Choroby serca – bieganie może poprawiać stan układu sercowo-naczyniowego, ale równocześnie dość mocno go obciążać. Takie treningi nie są polecane osobom z wadami serca, z miażdżycą, stwierdzonym nadciśnieniem czy innymi problemami tego typu.
- Infekcje – nawet delikatne objawy, jak katar, ból głowy czy lekki kaszel powinny być jasnym sygnałem, by tego dnia odpuścić sobie trening. Organizm jest już bowiem wystarczająco zajęty walką z chorobą, a bieganie w tym czasie może doprowadzić do osłabienia skuteczności układu odpornościowego i dodatkowego pogorszenia się Twojego stanu.
- Problemy ze stawami – podczas biegu stawy kolanowe, biodrowe i skokowe zmagają się ze sporymi obciążeniami. Jeśli masz z nimi problemy lub jesteś świeżo po kontuzji, warto wybrać inne aktywności fizyczne, które nie będą ich aż tak nadwyrężać.
Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy.