Poważne konsekwencje karne poniesie 25-latek z gminy Cewice, podejrzewany o kradzież volkswagena transportera, jazdę bez uprawnień i w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna jechał „pod prąd” na rondzie Solidarności w Lęborku i nie reagował na nadawane przez policjantów sygnały do zatrzymania się. Wjechał też na teren szpitala, gdzie uszkodził szlaban, znak drogowy oraz terminal płatniczy. Potem uciekał pieszo.
W sobotę, 25 stycznia, około godziny 21:00 policjanci patrolujący teren Lęborka zwrócili uwagę na volkswagena transportera, który jechał „pod prąd” na rondzie Solidarności. Mundurowi nadali kierowcy sygnały błyskowe i dźwiękowe nakazując mu zatrzymanie się, ale ten nie reagował i kontynuował jazdę. Uciekając przed radiowozem wjechał na teren szpitala, gdzie uszkodził szlaban, znak „zakaz wjazdu” oraz terminal płatniczy.
– Mężczyzna porzucił tam samochód i zaczął uciekać pieszo – mówi st. asp. Marta Szałkowska, oficer prasowy lęborskiej policji. – Policjanci wybiegli z radiowozu i ruszyli za nim. Znaleźli go kilka ulic dalej na parkingu, schowanego pod samochodem. Okazało się, że to pijany 25-latek z gminy Cewice. Badanie alkotestem wykazało obecność prawie 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Ponadto sprawdzenie w policyjnych systemach informacyjnych wskazało, że mężczyzna nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdów. Ale to nie wszystko. 25-latek jest też podejrzewany o kradzież vw transportera z terenu cudzej posesji, na której auto było pozostawione najprawdopodobniej z kluczykami w środku.
Zatrzymany będzie odpowiadał za jazdę w stanie nietrzeźwości, pomimo braku uprawnień, niezastosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu i wykroczenia w ruchu drogowym. Najprawdopodobniej usłyszy też zarzuty kradzieży volkswagena transportera.
– Grozi mu kara 5 lat pozbawienia wolności, minimum 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna, która na drodze postępowania sądowego może wynieść nawet 30 tysięcy złotych – informuje st. asp. Marta Szałkowska. – 25-latek musi się też liczyć z inną dolegliwością finansową, bo w razie skazania za przestępstwo określone w art. 178 b kk (niestosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu) sąd orzeka wobec sprawcy świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 do 60 tysięcy złotych.
Dziś zatrzymany zostanie doprowadzony do prokuratury, gdzie zapadną decyzje w kwestii zastosowania wobec niego środków zapobiegawczych.




Źródło / Zdjęcia: Komenda Powiatowa Policji w Lęborku / Facebook / Blaser Pomoc Drogowa & Warsztat Samochodowy