W Zespole Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku po raz kolejny zorganizowane zostały Targi Edukacyjne Edu Day przeznaczone dla maturzystów. Przyszli kandydaci na studentów mieli możliwość zapoznania się z oferta edukacyjną uczelni wyższych.
Targi Edukacyjne Edu Day obchodzą w tym roku swoje dziesięciolecie. W tym czasie we wszystkich lokalizacjach odbyło się łącznie 80 edycji tej imprezy. Zaczęło się w 2015 roku od Koszalina. Obecnie impreza odbywa się już corocznie w 12 miastach, ułatwiając maturzystom podjęcie ostatecznych decyzji w kwestii wyboru dalszej drogi edukacyjnej ścieżki. Do tego zachęcali nie tylko wystawcy, ale również przekaz prezentowanych materiałów promocyjnych. Wśród szkół wyższych, uniwersytetów znalazły się również te, które zachęcały do połączenia nauki ze służbą w mundurze. Wśród służb mundurowych nie zabrakło – jak co roku – Wojskowego Centrum Rekrutacji w Słupsku i przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Lęborku.
– Przy swoim stoisku funkcjonariusze zachęcali młodzież, która wiąże swoją przyszłość z mundurem, do wstąpienia w szeregi policji – mówi st. asp. Marta Szałkowska, oficer prasowy lęborskiej policji. –Nie zabrakło pokazu sprzętu, jaki na co dzień funkcjonariusze wykorzystują w służbie oraz rozmów dot. zasad rekrutacji. Tegoroczni maturzyści dowiedzieli się jak różnorodne zadania można wykonywać będąc policjantem, w zależności od własnych predyspozycji, zainteresowań i zdobytych kwalifikacji. Jednym z plusów jest niewątpliwie fakt, że w pracy policjanta nie ma miejsca na rutynę, każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Ponadto pracując w jednej organizacji, jaką jest policja, nie trzeba ograniczać się do służby w jednej komórce/wydziale. Choć zazwyczaj pierwsze szlify zdobywa się w pionie prewencyjnym, z czasem każdy funkcjonariusz ma możliwość dalszego rozwoju zawodowego i realizowania swoich pasji.
Przy policyjnym stanowisku można było m.in. zapoznać się ze specyfiką pracy technika kryminalistyki – niezwykle ciekawego zawodu, ale też wymagającego odpowiednich predyspozycji, w tym ogromnej odporności psychicznej.
– Technik kryminalistyki opowiadał odwiedzającym policyjne stoisko o tajnikach swojej pracy i zaprezentował walizkę z narzędziami wykorzystywanymi do zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia – mówi st. asp. Marta Szałkowska. – Ujawnione i właściwie zabezpieczone przez techników ślady, stanowią później kluczowy dowód w sprawie i przyczyniają się do ujęcia oraz skazania sprawców przestępstw. Przedstawicielka kadr wyjaśniała zainteresowanym pracą w mundurze gdzie i jakie dokumenty należy złożyć aby aplikować do służby. Każdy chętny mógł przymierzyć narkogogle i na własnej skórze doświadczyć jak zmienia się percepcja pod wpływem środków odurzających.
Jak co roku teren targów stał się miejscem wzajemnej komunikacji pomiędzy uczelniami wyższymi a wymagającą młodzieżą, która wciąż ma więcej pytań aniżeli odpowiedzi. Była to okazja, by porozmawiać z przedstawicielami uczelni wyższych, dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych trendów w edukacji i na rynku pracy, zasięgnąć porad ekspertów, czy obrać swój życiowy cel dzięki rozmowie z doradcą zawodowym.
Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonali Tomasz Litwin – starosta lęborski wspólnie z wicestarostą Adrianem Wentą, Hanną Janczak – dyrektorem ZSGŻiA oraz z Krzysztofem Głowackim, reprezentującym organizatora.
– Cieszę się, że tak dużo was przyjechało, że tak dużo uczelni zechciało się wystawić i zachęcić uczniów do podjęcia dalszych etapów kształcenia – mówił do wystawców podczas oficjalnego otwarcia targów starosta Tomasz Litwin. – Wystawcom życzę, by starania poczynione podczas targów przełożyły się na liczbę przyszłych studentów, a uczniom naszych szkół życzę mądrych przemyślanych decyzji.
Podczas jubileuszowych targów, przedstawiciel organizatorów podziękował za dotychczasową współpracę powiatowi lęborskiemu i Zespołowi Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku, który od trzech lat corocznie udostępnia swoje pomieszczenia i logistyczne wsparcie, by impreza mogła się odbyć bez przeszkód. Doceniając udział ZSGŻiA w rozwijaniu idei targów, organizatorzy za pośrednictwem starosty lęborskiego uhonorowali dyrektor Hannę Janczak okolicznościową statuetką.
Organizatorem odbywających się w hali sportowej „Rolniczaka” targów była Agencja 123Concept przy udziale Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lęborku.
Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku / Komenda Powiatowa Policji w Lęborku